Wpisy z miesiąca Lipiec 2011 - Instrukcja.pl

Wpisy z miesiąca Lipiec 2011

Miejsce na rynku dla rozwiązania FemtoCell

Obecne sieci komórkowe oferują rynkowi zadowalającą ilość usług mobilnych. Z wyłączeniem obszarów bardzo słabo zaludnionych można przyjąć, że usługi są udostępnione na blisko 100 procentach obszaru kraju.

Nie jest to do końca prawdą, ponieważ problemy mogą występować i rzeczywiście pojawiają się również w obszarach gęsto zaludnionych, np. wewnątrz obiektów oraz tam gdzie przeszkody naturalne bądź inne elementy krajobrazu zdecydowanie osłabiają sygnał docierający do terminala abonenckiego. Nawet jeśli zasięg jest, ale odległość od stacji bazowej jest duża, abonent nie otrzyma dużych szybkości transmisji danych. Ponadto zagęszczenie użytkowników sprawia, że coraz częściej dochodzi do blokowania sieci wskutek wyczerpania całej puli zasobów radiowych na danym obszarze, a dalsze instalowanie stacji bazowych często nie jest już możliwe.

We wszystkich powyższych sytuacjach z pomocą przychodzą rozwiązania SmallCells, których ciekawy podzbiór stanowi technologia FemtoCell. Klasyczne stacje bazowe są w niej zastąpione przez niewielkie urządzenia podłączane do sieci poprzez publiczną sieć dostępu do Internetu (xDSL, modem telewizji kablowej, sieci osiedlowe). W ten sposób abonent sieci komórkowej staje się posiadaczem stacji bazowej. Oczywiście tego typu urządzenie nie jest w stanie zastąpić całkowicie nadajników klasycznych stacji bazowych, chociażby ze względu na znacznie niższą moc nadawczą i związany z tym mniejszy zasięg. Nie taki jest jednak cel urządzenia. FemtoCell ma uzupełniać istniejącą sieć i z tego zadania wywiązuje się znakomicie. Z jednej strony potwierdzają to decyzje kolejnych operatorów o wprowadzeniu tego typu rozwiązania do ich sieci, z drugiej zaś - opinie zadowolonych abonentów.

Olbrzymią zaletą rozwiązania FemtoCell jest pełna współpraca z istniejącą infrastrukturą komórkową. Oznacza to między innymi, że np. połączenie rozpoczęte w zasięgu FemtoCell, będzie bez żadnych zakłóceń kontynuowane w sieci zasadniczej i na odwrót.

Nie mniej istotna jest możliwość zapewnienia bardzo dobrej jakości połączeń wewnątrz obiektów. Użytkownik takiej stacji może udostępnić ją publicznie (dowolnym abonentom komórkowym) lub używać jej wyłącznie dla potrzeb własnych (np. do kontaktów z rodziną).

Aby maksymalnie uprościć instalację tych urządzeń, zostały one wyposażone w mechanizmy autokonfiguracji i autooptymalizacji, co oznacza, że abonent musi jedynie podłączyć zasilanie oraz łącze internetowe. Stacja FemtoCell sama dokonuje skanowania otoczenia (m. in. ustala jakie stacje bazowe oraz inne komórki FemtoCell znajdują się w pobliżu i na jakich częstotliwościach nadają w celu ustalenia optymalnych parametrów pracy. Jeśli warunki się zmienią (np. sąsiad zza ściany uruchomi swoją stację FemtoCell), parametry są automatycznie korygowane w celu zachowania najlepszej jakości połączeń i uniknięcia zakłóceń.
Rozwiązanie FemtoCell, oprócz zapewnienia zasięgu w miejscach, gdzie jest z tym problem, powoduje również odciążenie sieci zasadniczej, dzięki czemu znika problem blokowania sieci z powodu wyczerpania zasobów radiowych. W przypadku, gdy połączenia użytkowników sieci głównej są odrzucane ze względu na przeciążenie sieci, użytkownik stacji FemtoCell może nadal uzyskać połączenie. Korzyść jest oczywista - zarówno dla abonenta, jak i operatora.

W rozważaniach na temat FemtoCell nie można zapominać o pozostałych korzyściach, jakie niesie ta technologia – w szczególności o szerokiej gamie aplikacji, których wykorzystanie byłoby niemożliwe w klasycznej sieci. Zdecydowanie łatwiejsze jest uzyskanie wysokiej przepływności, np. dobrej jakości połączeń wideo, czy transmisji strumieniowej (np. filmów). Tym samym możliwe jest realizowanie połączeń wewnętrznych (w ramach sieci FemtoCell), co szczególnie doceniają firmy. Co więcej, można na jeden aparat przekierowywać połączenia z numerów sieci komórkowej i stacjonarnej, gdy jesteśmy akurat w zasięgu stacji FemtoCell. Ponadto, ze względu na lepsze parametry radiowe wydłużeniu ulega czas pracy na baterii. Istnieje również możliwość pozostawiania wiadomości - użytkownik, który wkracza w zasięg FemtoCell dostaje informacje, które są istotne w danym momencie a nie miałyby wartości, gdyby zostały wysłane wcześniej (np. prośba o przesłanie faksu, gdy zjawimy się w biurze lub bardziej prozaiczna prośba o wyniesienie śmieci po przyjściu do domu).

Ze względu na integrację wielu usług - telefonii stacjonarnej, komórkowej, łączności z Internetem i telewizji - nowych barw nabiera chociażby korzystanie z serwisów społecznościowych. Otwarcie FemtoCell dla innych użytkowników może być wykorzystane np. przez sklepy, do których przechodzimy, w celu wysłania nam dedykowanej oferty promocyjnej.

Jak widać ilość zastosowań i korzyści płynących z rozwiązania FemtoCell jest przeogromna i ograniczona wyłącznie ludzką wyobraźnią. Zauważyli to również europejscy operatorzy, czego potwierdzeniem jest szybko rosnąca w ostatnim czasie liczba wdrożeń tego rozwiązania.

O płatnościach mobilnych słów kilka

Pomimo dużego tempa wzrostu liczby kart płatniczych oraz transakcji (wzrost transakcji o 16% w 2010 roku do 83,9 mld PLN) gotówka to ciągle najchętniej wykorzystywany środek płatniczy w Polsce oraz na świecie.

Na rynku istnieje duża liczba różnych rozwiązań technologicznych oraz biznesowych, które są określane mianem płatności mobilnych. Można je podzielić na dwie zasadnicze grupy: płatności zbliżeniowe oraz zdalne. Technologia zbliżeniowa (oparta przede wszystkim o standard Near Field Communications) polega na umieszczeniu telefonu komórkowego w odległości ok. kilku centymetrów od urządzenia autoryzującego sprzedawcy (POS). W przypadku niskich kwot (poniżej 50 zł) transakcja nie wymaga dodatkowego potwierdzenia, natomiast dla większych transakcji konieczny jest kod PIN. Transakcje zdalne opierają się na ustanowieniu połączenia pomiędzy telefonem a serwerem (najczęściej poprzez Internet bądź SMS) w celu autoryzacji transakcji. W tym wariancie nie jest wymagany bezpośredni kontakt pomiędzy sprzedawcą a klientem, co daje możliwość wykorzystania tej technologii do opłat np. za parking, usługi internetowe, konkursy audiotele lub płatności za usługi elektroniczne (m.in. gry internetowe czy sklepy z aplikacjami do telefonów).

Obecna technologia wydaje się w dużym stopniu dopracowana. Czy w takim razie w najbliższym czasie, możemy się spodziewać rewolucji w naszych portfelach i komórkach? Istnieje kilka powodów, że tak może się stać. Przede wszystkim obecnie więcej osób ma dostęp do telefonów komórkowych niż do kart płatniczych (w Polsce mamy ok. 32 mln kart płatniczych oraz aż 47 mln kart SIM). Rośnie również liczba zaawansowanych komórek (w Polsce sprzedaż smartphonów stanowi ok. 30% nowej sprzedaży telefonów komórkowych, a zgodnie z raportem Morgan Stanley liczba smartphonów na świecie przewyższy liczbę komputerów już w 2012 roku). Jednocześnie najwięksi producenci zapowiadają masowe wprowadzenie technologii umożliwiających płatności zbliżeniowe w najnowszych generacjach swoich aparatów (m.in. Google, Apple, RIM).

Dodatkową zaletą jest to, że płatności mobilne są wygodniejsze dla konsumenta, bowiem umożliwiają zastąpienie portfela jednym urządzeniem, które w większości nosimy ze sobą. Dzięki

rozbudowanej funkcjonalności, w naszym aparacie może zostać zapisana informacja dotycząca gotówki (wirtualna portmonetka), różnych kart płatniczych, lojalnościowych, kart dostępu do budynków biurowych, kart miejskich, kart wstępu na basen/fitness. Dzięki temu, że obecne telefony dysponują wydajnością porównywalną z tą, którą miały komputery stacjonarne parę lat temu, mobilne płatności to nie tylko transakcje w sklepie, ale również dodatkowe możliwości, takie jak m.in. opcja kontroli wydatków, dostęp do systemu bankowego, możliwość realizowania przelewów na zasadzie zbliżenia dwóch aparatów telefonicznych, możliwość połączenia wirtualnej portmonetki z kuponami zakupów grupowych, itp. W przyszłości należy się spodziewać pojawienia się wielu nowych zastosowań, które ułatwią nam wydawanie, ale również analizę i zarządzanie naszymi pieniędzmi. Z punktu widzenia klientów, w porównaniu do istniejących kart zbliżeniowych, rozwiązania mobilne są bardziej wszechstronne (np. poprzez możliwość obsługi przez jedno urządzenie zarówno płatności zbliżeniowych, jak również zdalnych), jednocześnie zapewniając większe bezpieczeństwo transakcji, m.in. dzięki potwierdzeniu transakcji kodem PIN na telefonie oraz poprzez możliwość zdalnego zastrzegania wszystkich wrażliwych informacji w przypadku utraty aparatu.

Wydaje się, że w najbliższym czasie będziemy mogli zaobserwować na światowym rynku walkę wielu firm o zbudowanie dominującej pozycji. W rywalizacji będą najprawdopodobniej brały udział wcześniej wspomniane firmy zajmujące się produkcją telefonów komórkowych, ale również organizacje kartowe (Visa/ Mastercard), operatorzy sieci komórkowych (podobnie jak NTT w Japonii), operatorzy zajmujący się realizacją płatności (np. PayPal), potentaci internetowi (np. Google, Facebook, Groupon).

W Polsce płatności mobilne są dostępne od wielu lat (np. firma mPay istnieje na rynku od 2003 roku). Jednak dopiero w ostatnim czasie obserwujemy znaczący wzrost zainteresowania tą usługą. W ciągu kolejnych kilku lat płatności mobilne mają szansę na masową popularyzacje. O sukcesie tej technologii zadecydują podobne przesłanki jak w innych krajach na świecie (m.in. popularyzacja standardu NFC oraz smartfonów). Dodatkowym katalizatorem w Polsce może być postawa organizacji kartowych, które utrzymują w Polsce bardzo wysokie stawki opłat transakcyjnych. W związku z tym niezależne rozwiązania dla płatności mobilnych mogą być atrakcyjne dla sprzedawców i jednocześnie stać się tańszą alternatywą w stosunku do Visy lub Mastercarda.

« poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 8 następna »

2016 (7)

2015 (13)

2014 (53)

2013 (188)

2012 (300)

2011 (351)

    Grudzień (41)
  • Listopad (55)
  • Październik (55)
  • Wrzesień (56)
  • Sierpień (53)
  • Lipiec (58) TypeError

    TypeError

    modules/smarty/libraries/smarty/Smarty.class.php [1693]:

    stripslashes(): Argument #1 ($string) must be of type string, array given

    Czas wywołania: {execution_time} sekund, użyto {memory_usage} MB pamięci. Wygenerowano przez Kohana v{kohana_version}.