Wpisy z miesiąca Sierpień 2011 - Instrukcja.pl

Wpisy z miesiąca Sierpień 2011

Epson AcuLaser C1700 - kompaktowa drukarka kolorowa

Najbardziej kompaktowa (394x304x234mm), kolorowa, drukarka laserowa Epsona. Podstawowy model C1700 drukuje z szybkością 12 mono i 10 kolor str./min, C1750N (z modułem LAN i C1750W (z LAN i Wi-Fi) 15 mono i 12 kolor str./min.

Sierpień 2011 - Epson AcuLaser C1700 to pierwsza na polskim rynku kolorowa drukarka laserowa z nowej rodziny drukarek laserowych zaprojektowanych zgodnie z nową strategią firmy - „Zmyślą o biznesie" (ang.Engineered for Business). Do końca 2011 roku na rynek trafi łącznie 11 modeli monochromatycznych i kolorowych drukarek laserowych z tej nowej serii.

Serię drukarek C17xx opracowano z myślą o użytkowniku biznesowym, który szuka prostej obsługi, dużej wydajności i niskich kosztów eksploatacji. Drukarki oferują wydruk w rozdzielczości 600x600 dpi z jedną z największych szybkości w tej klasie. C1700 z pamięcią 64MB drukuje z szybkością - 12 stron na minutę mono i 10 w kolorze, a modele C1750N i C1750W, z pamięcią 128MB drukują z szybkością odpowiednio 15 i 12 stron na minutę.

Wszystkie modele maja złącze USB, model C1750N ma dodatkowo sieciową kartę Ethernet (LAN), a C1750W ma dodatkową komunikację bezprzewodową Wi-Fi.
Wszystkie drukarki z tej serii spełniają normy ENERGY STAR.

Ceny drukarek i tonerów
Drukarki C17xx dostępne są w Polsce od września br. Sugerowane ceny detaliczne (z VAT) wynoszą odpowiednio: C1700 - 786 zł, C1750N - 1056 zł i C1750W - 1235 zł. Gwarancja 2 lata.
Wraz z urządzeniem dostarczane są tonery startowe o wydajności ok. 700 stron. Natomiast standardowe tonery mają wydajność 2.000 stron (toner czarny) i 1.400 stron (każdy z kolorów) a ich cena to ok. 240 zł brutto.

Informacje o firmie Epson
Epson jest globalnym liderem w dziedzinie obrazowania i innowacji. Epson dąży do tego, by przekraczać oczekiwania klientów, tworząc kompaktowe, energooszczędne i precyzyjne technologie. Oferta produktów firmy obejmuje drukarki oraz projektory 3LCD do zastosowań biznesowych i domowych, a także inne urządzenia elektroniczne i ciekłokrystaliczne.
Grupa Epson, kierowana przez Seiko Epson Corporation z Japonii, zatrudnia na świecie ponad 80 tys. pracowników w 102 spółkach. Epson szczyci się stałym wkładem w glo¬¬balną ochronę środowiska, a także w funkcjonowanie społeczności, w których działa.

Wizja środowiskowa 2050 - http://eco.epson.com

Epson Europe
Epson Europe BV z Amsterdamu to regionalna centrala grupy odpowiedzialna za Europę, Środkowy Wschód, Rosję i Afrykę. Zatrudniający 2400 pracowników oddział Epson Europe w roku fiskalnym 2009 osiągnął sprzedaż równą 1 875 milionom euro. www.epson-europe.com

Epson w Polsce
Według badań niezależnych audytorów rynku Epson w Polsce ma 16,5% udział w rynku popularnych drukarek atramentowych, 17,5% w rynku urządzeń wielofunkcyjnych (MFP). W zakresie projektorów WXGA w 2010 roku sprzedaż Epsona w Polsce wzrosła 4. krotnie. Epson ma 15% udział w sprzedaży projektorów w Polsce.

Dodatkowych informacji udzielają:

Epson Europe BV
Oddział w Polsce
Dorota Wódka-Kot
tel. (22) 375 75 16
e-mail: dorota.kot@epson.eu
Internet: www.epson.pl

Obsługa Prasowa i PR:
INDALO Public Relations, ul. Grochowska 341/281A, 03-822 Warszawa
komórka: 501 772 619 zbigniew.blewonski@indalo.pl

 

Digital Signage player z NVIDIA GT218 zgodny z standardem OPS

Odtwarzacz ARK-DS220 dedykowany jest do zabudowy w wyświetlaczach wyposażonych w złącze OPS (Open Pluggable Standard). Komputer w zależności od wersji pracuje pod kontrolą jednordzeniowego procesora Intel Atom N455 1.66 GHz (praca bezwentylatorowa) lub jednostki dwurdzeniowej D525 1.8 GHz (aktywne chłodzenie procesora). ARK-DS220 wyposażony jest w pojedynczy slot na szybkie pamięci DDR3. Maksymalna ilość pamięci RAM w jaką może zostać wyposażony wynosi 4 GB w przypadku procesora D525 lub 2 GB w przypadku N455. Najważniejszą zaletą tej konstrukcji jest wbudowana karta graficzna NVIDIA GT218 (ION2) wyposażona 512 MB własnej pamięci VRAM. Wydajna karta graficzna sprawia, że ARK-DS220 ma odpowiedni zapas mocy obliczeniowej do płynnego odtwarzania materiału multimedialnego w pełnej rozdzielczości Full HD (1080p). Obraz może zostać wyświetlony na wyjściu VGA jak również HDMI lub Display Port wyprowadzonymi na złącze JAE 80 (OPS).


Energooszczędny procesor oraz karta graficzna sprawiają, że ARK-DS220 podczas swojej pracy pobiera od 18 W do maksymalnie 30W (zasilanie przez złącze JAE 80). Niewielki pobór mocy bezpośrednio przekłada się na małą ilość wydzielanego ciepła.
Oczywiście oprócz wspomnianych już portów wideo ARK-DS220 ma wyprowadzone inne interfejsy, jak port GbLAN, audio, dwa gniazda USB 2.0 oraz port COM (RS-232).


Więcej informacji:

ARK-DS220:
http://www.elmark.com.pl/products/advantech/produkt.php?produkt=1896

Inne komputery do zastosowań Digital Signage dostępne w naszej ofercie: http://www.elmark.com.pl/products/advantech/typ.php?typ=64

 

Berlitz AppToGo czyli mobilne przewodniki dla polskiego turysty

Na rynku pojawiły się właśnie aplikacje Berlitz AppToGo - pierwsze, opracowane specjalnie z myślą o polskim turyście, przewodniki na urządzenia firmy Apple (iPhone, iPod touch, iPad), które ułatwią zwiedzanie Barcelony, Londynu, Rzymu, Paryża i Berlina.


Jeszcze 10 lat temu nikt nie myślał poważnie o podróżowaniu z przewodnikiem wgranym na telefon. W drogę zabierało się po pierwsze - mapę, po drugie - kompas (przydatny zwłaszcza z dala od cywilizacji), a po trzecie - przynajmniej jeden przewodnik po danym kraju, mieście czy regionie. Bardziej gorliwi przygotowywali się do urlopu jak do egzaminu. Pół roku przed wyjazdem czytali niezbędne lektury, notowali adresy zabytków, hoteli czy restauracji licząc się z tym, że na miejscu dostępu do Internetu raczej nie będzie.

Pierwsza rewolucja
Pierwsza rewolucja w podróżowaniu przyszła wraz z nawigacją GPS, która stopniowo wyparła z użycia papierowe mapy. Tradycyjna kartografia nie wytrzymała konkurencji z darmową nawigacją, mapami google czy kompasem, który jest standardowo obecny w większości smartphonów. Po mapach przychodzi pora na drukowane przewodniki, które coraz częściej kupuje się wyłącznie jako książkę „do czytania" czy wręcz „do oglądania" niż jako faktyczną pomoc podczas wakacyjnych wędrówek.

Przewodnik AppToGo
Konkurencja dla drukowanych przewodników rosła powoli i niepostrzeżenie, aż wreszcie stała się faktem. Pierwsze przewodniki turystyczne na urządzenia firmy Apple wypuściło właśnie na rynek wydawnictwo Berlitz, które od lat specjalizuje się w tradycyjnych (to jest drukowanych) przewodnikach i rozmówkach. Na razie ściągnąć można aplikacje dotyczące pięciu europejskich miast - Barcelony, Londynu, Paryża, Rzymu i Berlina. W przygotowaniu są jednak kolejne przewodniki, tym razem po miastach Polski.

Zabytki, trasy i GPS w jednym
Każda aplikacja działa nawet bez dostępu do sieci i zawiera wszystko, co zwykle znajduje się w drukowanych przewodnikach - od opisów atrakcji turystycznych po praktyczne wskazówki dotyczące jedzenia, picia czy pamiątek z podróży. Ciekawym rozwiązaniem jest funkcja tras. Użytkownik może skorzystać z polecanej trasy lub stworzyć własną i zapisać ją w aplikacji.

Największą zaletą aplikacji jest jednak lokalizacja GPS. W każdej chwili można określić swoje położenie w stosunku do szukanego obiektu i sprawdzić, w jakim kierunku musimy iść, by tam trafić. Oprócz informacji i narzędzi turystycznych do programu dodane zostały także rozmówki audio, dla tych, którzy w podróży chętnie korzystają z podpowiedzi, by móc porozumiewać się w obcych językach. Rozmówki przydadzą się również tym, którzy nie lubią mówić w nieznanym sobie języku - mogą porozumiewać się ze swym rozmówcą za pomocą nagranych komunikatów.

Przewodniki Berlitz AppToGo można ściągnąć na własne urządzenie Apple z AppStore. Nieograniczony w czasie dostęp do aplikacji kosztuje 4.99 €. Prezentacja możliwości AppToGo dostępna jest również na www.berlitzwydawnictwo.pl/apptogo.
Berlitz AppToGo powstają we współpracy z firmą INFOR IT, która projektuje i realizuje aplikacje i gry na większość dostępnych obecnie platform mobilnych.

Wydawnictwo Berlitz to wydawca doskonałych przewodników turystycznych, które co roku pozwalają milionom ludzi na nowo odkrywać świat. W ofercie ma już 43 publikacje przewodnikowe. Wydany przez wydawnictwo w 2010 roku Przewodnik ilustrowany Jedwabny Szlak otrzymał nagrodę główną w kategorii przewodniki ilustrowane w konkursie o Nagrodę Magellana 2010. www.berlitzwydawnictwo.pl

 

HP wprowadza nowe, przełomowe rozwiązania w dziedzinie pamięci masowych

HP rozszerzył swoją ofertę konwergentnych pamięci masowych o rozwiązanie HP Peer Motion oraz nowe systemy pamięci masowej HP P10000 3PAR, wyposażone w zaawansowane funkcje.

HP Peer Motion to nowe, zintegrowane oprogramowanie pamięci masowej pozwala klientom w przejrzysty sposób przenosić aplikacje pomiędzy systemami dyskowymi w środowiskach wirtualnych i chmurach obliczeniowych.

HP zaprezentował też nowe systemy pamięci masowej HP P10000 3PAR. Wyposażono je w zaawansowane funkcje, które umożliwiają udostępnianie korporacyjnej infrastruktury informatycznej w chmurach publicznych i prywatnych w ramach modelu infrastruktury IT jako usługi. Funkcje te obejmują obsługę wielu podmiotów w celu konsolidacji obciążenia oraz rozszerzoną technologię („thin provisioning"), co zapewnia wydajne wykorzystanie pojemności i autonomiczne równoważenie obciążenia, aby zwiększyć elastyczność działania firm.

Analitycy z IDC szacują, że do 2012 r. 85% nowych aplikacji będzie projektowane specjalnie pod kątem chmur obliczeniowych(1). Elastyczne udostępnianie tych wirtualnych i opartych na chmurze programów wymaga powiązania wielu systemów pamięci masowej, tak by działały jako jedna całość. Funkcja ta, nazywana federacją pamięci masowej, pozwala wyeliminować dodatkową warstwę urządzeń do wirtualizacji i w efekcie obniżyć wydatki, koszty administracyjne i ryzyko związane z poziomem usług w architekturze centrum przetwarzania danych.

„Starsze systemy pamięci masowej sprzed 20 lat nie zostały zaprojektowane z myślą o dynamicznym środowisku, w którym infrastruktura informatyczna może być udostępniana jako usługa. Zmusza to firmy do stosowania drogich i mało wydajnych dodatkowych metod wirtualizacji" - powiedział Chris Johnson, wiceprezes działu pamięci masowych HP (HP Storage) na region Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA). „Prawdziwie równorzędny mechanizm federacji w rozwiązaniach konwergentnej pamięci masowej HP poradzi sobie z nieprzewidywalnością zawsze dostępnych środowisk wykorzystywanych przez wiele podmiotów. Jednocześnie technologia ta obniża wydatki, koszty administracyjne i ryzyko związane z poziomem usług".

Elastyczność umożliwiająca obsługę nieprzewidywalnych wymagań

Nowe oprogramowanie HP Peer Motion jest dostępne dla systemów pamięci masowej HP LeftHand i HP 3PAR. Rozwiązanie to zapewnia pierwsze w branży funkcje równorzędnej federacji pamięci masowej, które obejmują zarówno oprogramowanie wirtualnych sieci SAN, jak i systemy pamięci masowej klasy średniej i wyższej. Dzięki oprogramowaniu Peer Motion dla systemów HP 3PAR i HP LeftHand klienci mogą:
- uzyskać stały poziom wydajności i rozdzielić obciążenie bez zakłócania pracy infrastruktury za pomocą mechanizmu federacji równoważenia obciążeń, aby odpowiednio obsłużyć nieprzewidywalne środowisko;
- zwiększyć zwrot z inwestycji za pomocą opartego na federacji mechanizmu optymalizacji przydzielania pojemności (Thin Provisioning), który niezauważalnie przenosi dane aplikacji na systemy z dostępnymi zasobami, co zmniejsza konieczność kupowania pamięci masowej w przyszłości;
- podnieść wydajność przez przeniesienie danych z wycofywanych macierzy do nowych systemów bez zakłócania działania infrastruktury za pomocą zarządzania zasobami opartego na federacji, co eliminuje przestoje w pracy lub przerwy w świadczeniu usług w trakcie odświeżania zasobów pamięci masowej.

„Nasze badania potwierdzają podejrzenia dyrektorów działów IT z całego świata - stosowanie dotychczasowego podejścia do pamięci masowej w centrach przetwarzania danych nowej generacji nie pozwoli uzyskać spodziewanych rezultatów" - powiedział Steve Duplessie, założyciel i starszy analityk w firmie Enterprise Strategy Group, która oferuje szeroką gamę usług analitycznych i strategicznych w dziedzinie IT. „Nowa platforma HP 3PAR plasuje się na szczycie lub na jednym z pierwszych miejsc według każdego kryterium systemów otwartych, które braliśmy pod uwagę w przypadku pamięci masowej warstwy 1 w nowym modelu centrum przetwarzania danych".

Uproszczone zarządzanie bez ograniczania wydajności

Klienci mogą być pewni, że innowacyjność wyróżniająca systemy 3PAR pozostanie ich częścią również po przejęciu tej firmy przez HP. W niecały rok po sfinalizowaniu transakcji HP wprowadza na rynek system pamięci masowej HP P10000 3PAR, a w jego ramach dwa nowe modele: V400 i V800 (HP 3PAR V-Class).

Rozwiązanie HP 3PAR V-Class to zaawansowany system pamięci masowej przeznaczony do środowisk o znaczeniu krytycznym. Platforma obsługuje równocześnie zróżnicowane, nieprzewidywalne aplikacje wykorzystywane przez wiele podmiotów w jednej macierzy o wysokiej wydajności. Tę wyjątkową funkcjonalność zapewnia układ HP 3PAR Gen4 ASIC, który upraszcza zarządzanie przez:
- konsolidację nieprzewidywalnych obciążeń, takich jak wdrażanie aplikacji finansowych i wirtualnych, bez konieczności ręcznego rozdzielania różnych obciążeń na konkretne zasoby lub systemy pamięci masowej;
- 1,5 krotnie większa ilość postów oraz zasobów dyskowych oraz nawet trzykrotnie większą wydajność obsługi obciążeń sekwencyjnych (np. analizy danych) w stosunku do poprzednich wersji systemów 3PAR(2);
- autonomiczne równoważenie obciążenia dla wszystkich danych w macierzy za pomocą jednego kliknięcia w miarę dodawania nowych zasobów do systemu - zwiększa to wydajność i dostępność wymaganą przez poziom usług dla wszystkich woluminów w systemie.

Wydajność umożliwiająca sprostanie szybko rosnącej ilości danych

Klienci korzystający z oferowanych przez konkurencję macierzy pamięci masowej uzyskują zwykle poziom wykorzystania zapisanych danych sięgający zaledwie 10-20%(3). System HP 3PAR V-Class eliminuje konieczność zakupu zbędnej przestrzeni dyskowej, ponieważ w pełni wykorzystuje dostępną pojemność. Jest to możliwe dzięki następującym cechom:
- trzykrotnie większa przepustowość do konwersji między dyskami logicznymi typu („fat") i „thin provisioning", co pozwala klientom szybko przenosić ich dane na wydajniejsze woluminy typu „thin" i uzyskać wyższy stopień wykorzystania pojemności(3);
- identyfikacja i precyzyjne, stopniowe odzyskiwanie nieużywanej pojemności pamięci masowej, w miarę jak aplikacje zapisują i usuwają dane za pomocą nowego mechanizmu „nano-reclamation";
- mechanizm zdalnej replikacji danych, który wykrywa i eliminuje niewykorzystaną przestrzeń w tradycyjnych woluminach, co zmniejsza potrzeby w zakresie sieci i pojemności zdalnej.
System HP 3PAR V-Class to kluczowa technologia składowa nowych rozwiązań HP VirtualSystem i HP CloudSystem, które integrują sprzęt, oprogramowanie i usługi, aby przyspieszyć wdrażanie i uprościć tworzenie otwartego przedsiębiorstwa opartego na hybrydowej chmurze obliczeniowej.

Ceny i dostępność(4)

Rozwiązania HP VirtualSystem i HP CloudSystem z systemem pamięci masowej HP 3PAR V-Class pojawią się na rynku jeszcze w tym roku. System pamięci masowej HP P10000 3PAR zostanie udostępniony na całym świecie 29 sierpnia 2011 r. Będzie on sprzedawany przez HP i jego partnerów handlowych. W regionie Europy, Bliskiego Wschodu i Afryki (EMEA) cena najtańszego modelu będzie wynosić 200 000 EUR.

Rozwiązanie HP 3PAR Peer Motion to odrębne oprogramowanie dostępne za dodatkową opłatą. Klienci dysponującymi ważnymi umowami na usługi pomocy technicznej w zakresie systemów pamięci masowej HP LeftHand mogą bezpłatnie zmodernizować swoje środowiska operacyjne i w ten sposób skorzystać z rozwiązania HP LeftHand Peer Motion.
Więcej informacji na temat systemów HP 3PAR można znaleźć pod adresem www.hp.com/go/path2cloud.

W dniach 29 listopada - 1 grudnia w Wiedniu odbędzie się nowa konferencja dla klientów HP o nazwie HP DISCOVER. Jej uczestnicy dowiedzą się, jak rozpocząć wdrażanie koncepcji Instant-On Enterprise w swoich firmach.

Informacje o HP

HP tworzy nowe rozwiązania technologiczne, które mają znaczący wpływ na życie ludzi, biznes i społeczeństwo. Jako największe na świecie przedsiębiorstwo z branży zaawansowanych technologii, HP dostarcza szerokie portfolio produktów, obejmujące drukarki, komputery osobiste, oprogramowanie, usługi i infrastrukturę informatyczną.

Więcej informacji na temat HP można znaleźć pod adresem http://www.hp.com/.

Więcej informacji o HP, w tym łącza do kanałów RSS, można znaleźć pod adresem http://www.hp.com/hpinfo/newsroom/.

(1) „Five Steps to Successful Integrated Cloud
Management", artykuł przeglądowy IDC sponsorowany przez HP, dokument IDC nr 228116, maj 2011 r.
(2) Przeprowadzone przez HP wewnętrzne porównanie nowej i poprzedniej generacji systemów 3PAR.
(3) W oparciu o udokumentowane doświadczenia i wyniki biznesowe we wdrożeniach u klientów.
(4) Szacunkowa cena katalogowa w Stanach Zjednoczonych. Rzeczywiste ceny mogą być inne.

 

17-calowy komputer panelowy z Intel C2Q/C2D oraz kontrolerem RAID 0/1

Firma Advantech wprowadziła do sprzedaży 17" komputer panelowy wyposażony w ekran dotykowy pracujący w rozdzielczości 1280x1024 pikseli.

Advantech wprowadziła do sprzedaży 17" komputer panelowy wyposażony w ekran dotykowy pracujący w rozdzielczości 1280 x 1024 pikseli. IPPC-6172A przeznaczony jest do zastosowań gdzie wymagana jest wysoka wydajność, bezpieczeństwo danych długa oraz bezawaryjna praca. Komputer obsługuje procesory z rodziny Core 2 Quad/Core 2 Duo (podstawka LGA775) o maksymalnej częstotliwości pracy odpowiednio 2,8 oraz 3,0 GHz. Jednak to odpowiednie połączenie wydajnego procesora oraz nowoczesnej pamięci DDR3 RAM (maksymalnie 4 GB) pozwala na uzyskanie wydajności, która sprosta nawet najbardziej zaawansowanym aplikacją przemysłowym.
IPPC-6172A posiada wbudowany kontroler RAID (Intel Matrix Storage Technology), który we współpracy z dwoma dyskami 2,5" (interfejs SATA) pozwala na zbudowanie szybkiej macierzy RAID 0 (stripe) lub bezpiecznej macierzy RAID 1 (mirror).

Panel frontowy PPC-6172A zapewnia klasę szczelności NEMA4/IP65 i wykonany jest ze stali nierdzewnej. Spełnia on restrykcyjne wymogi higieny stawiane między innymi przez przemysł spożywczy oraz medyczny. Co ciekawe dla wygody użytkowania na panelu frontowym umieszczony został pojedynczy port USB 2.0 pozwalający na szybkie podłączanie takich urządzeń jak klawiatura, myszka, pamięć przenośna itp.

Dużą zaletą komputera jest możliwość rozbudowy o dwie połówkowe karty PCI pełnej wysokości, dzięki czemu model ten jest niezwykle uniwersalną konstrukcją.

Więcej informacji:

IPPC-6172A:
http://www.elmark.com.pl/products/advantech/produkt.php?produkt=1903

Inne komputery panelowe dostępne w naszej ofercie:
- Seria PPC/IPPC: http://www.elmark.com.pl/products/advantech/typ.php?typ=19
- Seria TPC: http://www.elmark.com.pl/products/advantech/typ.php?typ=20


Chcesz kupować taniej sprzęt Advantech?
Sprawdź ceny w naszym sklepie internetowym www.eApro.pl

 

NETGEAR UTM9S: Firmowa sieć pod kontrolą

Firma NETGEAR wprowadziła do sprzedaży nowe urządzenie z serii ProSecure. UTM9S to kompleksowe rozwiązanie sprzętowe "All in one" zapewniające bezpieczeństwo sieci lokalnej.

ProSecure UTM9S łączy w sobie zaporę ogniową, VPN, ochronę przed wirusami, ochronę przed spamem, IPS oraz filtrację URL. Szeroki zakres funkcjonalności urządzenia zapewni bezpieczeństwo sieci w małej firmie, jak również większej organizacji.

Model UTM9S jest pierwszym urządzeniem z serii posiadającym opcję integracji DSL oraz Wi-Fi, która oferuje ochronę bramy z możliwością podłączenia łącza szerokopasmowego oraz sieci Wi-Fi pracującej w standardzie N. Dzięki czemu urządzenie nie wymaga dodatkowego wyposażenia sprzętowego. Rozwiązanie jest w pełni komplementarne, zabezpiecza przez zagrożeniami pochodzącymi z poczty e-mail oraz sieci Web.

NETGEAR to jeden ze światowych liderów w segmencie urządzeń sieciowych. Firma projektuje technologicznie zaawansowane, markowe produkty sieciowe zaspokajające potrzeby zarówno małych, średnich i dużych przedsiębiorstw, jak również wymagających użytkowników domowych. Urządzenia marki NETGEAR umożliwiają łączność z Internetem, współpracę komputera z urządzeniami peryferyjnymi (np. z drukarkami), a także pozwalają na szybką wymianę plików, multimedialnych treści cyfrowych oraz aplikacji wszystkich sprzętów łączących się z globalną siecią. W bogatej ofercie produktowej NETGEAR znajdują się m.in. narzędzia zapewniające bezpieczeństwo komunikacji - produkty z linii STM oraz UTM, z których pierwsza dedykowana jest dużym przedsiębiorstwom, natomiast druga - sektorowi MSP.

 

Lenovo wprowadza na rynek nowy tablet K1

Firma Lenovo oficjalnie zaprezentowała dziś wprowadzany na polski rynek pierwszy swój tablet - IdeaPad Tablet K1 dla konsumentów. Wkrótce zaprezentowane zostaną też ThinkPad Tablet dla klientów biznesowych oraz IdeaPad Tablet P1 do użytku domowego i służbowego.

Nowe modele Lenovo IdeaPad Tablet K1 to pierwsze mobilne urządzenia internetowe firmy Lenovo wyposażone w system operacyjny Google Android* 3.1, a także pierwsze w branży tablety
z certyfikatem zgodności z serwisem wideo Netflix*. Tablety Lenovo z systemem Android dają ponadto dostęp do tysięcy aplikacji w sklepie Android Market oraz aplikacji przetestowanych pod kątem urządzeń Lenovo w sklepie Lenovo App Shop.

„Tablety to urządzenia bardzo osobiste. Dlatego właśnie opracowaliśmy całą rodzinę tabletów, w której każdy znajdzie coś dla siebie - funkcje rozrywkowe i multimedialne dla konsumentów, biznesowe funkcje zwiększające efektywność pracy, a także funkcje zabezpieczeń i zarządzania dla menedżerów IT" - powiedział Tomasz Byskosz, marketing manager firmy Lenovo. „Wysłuchaliśmy oczekiwań naszych klientów i oferujemy im różne tablety z systemem Android - od modelu IdeaPad do rozrywki po ThinkPad dla biznesu - które zaspokoją ich potrzeby".


Netflix dla kinomanów

Jako pierwsze tablety z systemem Android-Honeycomb certyfikowane pod kątem zgodności z serwisem Netflix modele Lenovo mogą zmienić każdą noc w wieczór filmowy. W tablety IdeaPad wbudowane zostało wyjście HDMI do sygnału o pełnej rozdzielczości 1080p z zabezpieczeniami Digital Rights Management (DRM). Dzięki temu członkowie serwisu Netflix mogą oglądać przesyłane strumieniowo filmy i programy telewizyjne bezpośrednio na dużym ekranie telewizora.


NVIDIA dla wymagających

Zgodnie z tradycją innowacyjności, jakości i niezawodności Lenovo nowe tablety zapewniają lepsze wrażenia mobilnym użytkownikom. Tablety IdeaPad są wyposażone w dwurdzeniowe procesory mobilne NVIDIA* Tegra* 2, umożliwiające wyjątkowo wydajną dwuzadaniowość, znacznie szybsze przeglądanie stron internetowych z obsługą animacji Flash, korzystanie z gier z jakością konsolową, a także niskie zużycie energii, a tym samym dłuższe działanie baterii.

Dwurdzeniowy procesor Tegra 2 pozwala użytkownikom korzystać z pełni funkcji stron internetowych - łącznie z technologią Flash*, grać jak na konsoli, oglądać wideo o wysokiej rozdzielczości oraz wyświetlać transmisje strumieniowe z serwisu Netflix. Są to niezbędne funkcje współczesnych tabletów".

 

Tablet IdeaPad K1: gotowy do zabawy

Ważący zaledwie 0,7 kg, wyjątkowo mobilny tablet IdeaPad K1 udostępnia wbudowaną łączność Bluetooth* i 802.11 Wi-Fi. Ten tablet IdeaPad standardowo zawiera ważne funkcje i narzędzia zapewniające elastyczność, moc i bezpieczeństwo, dzięki którym można korzystać z cyfrowych materiałów bez względu na miejsce. Krótko mówiąc, tablet Lenovo IdeaPad jest przeznaczony
dla użytkowników, którzy oczekują:

Więcej funkcji: Tablet Lenovo z systemem Android 3.1 ma fabrycznie zainstalowanych ponad 40 aplikacji takich partnerów, jak Netflix, Amazon*, Adobe*, Electronic Arts*, Rovio*, Zinio*, Dataviz* i innych (o wartości ponad 50 USD), w tym tak popularne pozycje, jak Angry Birds*, Kindle* E-book Reader i Documents to Go*. Dzięki temu użytkownicy mają
do dyspozycji więcej funkcji od samego początku.

Więcej rozrywki: Użytkownicy mogą łatwo przeglądać wszystkie serwisy internetowe i oglądać wideo online przy użyciu technologii Flash 10.3. Zabezpieczenia DRM umożliwiają wypożyczanie filmów w dowolnym dostępnym formacie. Wkrótce po wprowadzeniu na rynek użytkownicy będą mogli także kupować filmy, korzystając z aktualizacji dostarczanej bezprzewodowo.

Więcej serwisów społecznościowych: Do całej sieci znajomych i serwisów społecznościowych można uzyskać dostęp z jednego miejsca. Umożliwia to specjalna aplikacja Lenovo SocialTouch*. Ponieważ obraz jest wciąż wart tysiąca słów, tablet Lenovo IdeaPad K1 jest wyposażony w przednią kamerę o rozdzielczości 2 MP oraz tylną o rozdzielczości 5 MP.

Więcej prawdziwej rozdzielczości HD: Na ekranie o rozdzielczości 1280 x 800 można oglądać filmy i wideo z zachwycającą jakością HD. Złącze mini HDMI umożliwia wyświetlanie imponującego obrazu o pełnej rozdzielczości HD 1080p po podłączeniu tabletu do telewizora HDTV lub monitora.

Więcej możliwości udostępniania w „chmurze": Użytkownicy mogą synchronizować, przechowywać i udostępniać dokumenty, muzykę oraz zdjęcia przy użyciu lepiej zintegrowanych usług internetowych. Dzięki temu nie trzeba polegać wyłącznie na dysku twardym.

Więcej aplikacji: W sklepie Android Market dostępne są tysiące aplikacji, a w sklepie Lenovo App Shop można kupić aplikacje przetestowane pod kątem najlepszej funkcjonalności na tablecie IdeaPad.

 

Lenovo App Shop - najwyższej klasy aplikacje i usługi

Oprócz tysięcy aplikacji dostępnych w sklepie Android Market użytkownicy tabletów Lenovo mogą korzystać z aplikacji ze sklepu Lenovo App Shop. Jest to specjalny sklep oferujący aplikacje przetestowane pod kątem tabletów Lenovo IdeaPad i ThinkPad. Lenovo App Shop udostępnia aplikacje
z wielu różnych kategorii, takich jak muzyka, filmy, książki, aplikacje użytkowe, serwisy społecznościowe, pogoda, drukowanie i innych.

Lenovo App Shop będzie także obsługiwać aplikacje dla przedsiębiorstw i umożliwiać zakładanie prywatnych sklepów firmowych, dzięki którym przedsiębiorstwa będą mogły łatwo wdrażać tablety
w swojej codziennej pracy. Lenovo będzie ponadto oferować aplikacje dostosowane do różnych krajów oraz obsługiwać różne waluty i języki.


Dostępność

Dostępność w Polsce - początek września 2011.

Wszystkim tabletom firmy Lenovo towarzyszy roczna gwarancja. Lenovo oferuje także rozszerzenia gwarancji dodatkowo o rok w przypadku tabletów IdeaPad oraz o dwa lata w przypadku tabletów ThinkPad.

Najnowsze informacje z firmy Lenovo można uzyskać, korzystając z kanałów RSS Lenovo oraz serwisów Twitter i Facebook.


O firmie Lenovo
Firma Lenovo (HKSE: 992) (ADR: LNVGY) jest producentem urządzeń elektronicznych do użytku osobistego
i czwartym pod względem wielkości dostawcą komputerów PC na świecie. Firma obsługuje klientów w ponad
160 krajach, a jej obroty sięgają 21 miliardów USD. Lenovo koncentruje się na konstruowaniu komputerów
i mobilnych urządzeń internetowych o wyjątkowej jakości. Filarami działalności firmy są innowacyjność, efektywny łańcuch dostaw na całym świecie oraz konsekwentna realizacja strategii biznesowej. Od czasu przejęcia przez Grupę Lenovo działu komputerów osobistych IBM firma opracowuje, produkuje i sprzedaje niezawodne, wysokiej jakości, bezpieczne i łatwe w użyciu produkty techniczne oraz usługi. Lenovo produkuje biznesowe komputery legendarnej marki Think, konsumenckie komputery marki Idea, a także serwery, stacje robocze oraz mobilne urządzenia internetowe, takie jak tablety i smartfony. Lenovo posiada duże ośrodki badawcze w Yamato w Japonii, Pekinie, Szanghaju i Shenzen w Chinach oraz w Raleigh w Północnej Karolinie (USA). Więcej informacji można uzyskać pod adresem www.Lenovo.com
* Wszelkie znaki towarowe stanowią własność odpowiednich podmiotów.

Kontakt dla mediów:
Witold Wolny,
Agencja 21
witold.wolny@agencja21.pl,
tel. 22 511 13 82
kom. +48 608 691 775

 

 

User Experience - projektowanie pozytywnego doświadczenia

Żyjemy w czasach rynku konsumenta, w których o nowego klienta jest znacznie trudniej niż wcześniej. Współczesny konsument może przebierać w ofertach i wybierać spośród wielu produktów. Jest świadomy jakości i możliwości, jakie dają mu konkurencyjne produkty.

Dobrze zaprojektowane, przemyślane produkty lub usługi, umożliwiające szybką realizację zamierzonych celów, są po prostu w cenie. Kupując, konsumenci nie kierują się już tylko funkcjonalnością i ceną towaru - coraz częściej wybierają produkty inspirujące i wywołujące u nich pozytywne emocje.

User Experience (UX) określa doświadczenie użytkownika, jakie towarzyszy mu podczas korzystania z produktu czy usługi. To subiektywne doświadczenie, jakiego doznajemy, może być zarówno pozytywne, jak i negatywne. Trudno mówić o obiektywnym doświadczeniu użytkownika, każdy z nas reaguje inaczej. De facto z punktu widzenia producenta najważniejsze jest, by grupa docelowa, dla której produkt został zaprojektowany, była zadowolona.

Po raz pierwszy terminem UX posłużył się Don Norman, profesor psychologii poznawczej i nauk komputerowych, który w 1993 roku, pracując w Apple Computers, nadał sobie tytuł „Architekta User Experience". Z czasem coraz więcej firm IT dostrzegło, że dobrze zaprojektowane produkty, wzbudzające pozytywne doświadczenia, mają niebagatelny wpływ na konkurencyjność na rynku. Prawdziwy boom nastąpił w 2000 roku, wraz z erą dotcomów, kiedy specjaliści IT zauważyli potrzebę projektowania serwisów internetowych użytecznych i satysfakcjonujących dla użytkownika.

User Experience wywodzi się z dziedziny zwanej HCI (Human-Computer Interaction), będącej dziedziną naukową zajmującą się projektowaniem interfejsów komputerowych. Sam termin HCI pojawił się po raz pierwszy w późnych latach siedemdziesiątych.

Projektowanie User Experience ma charakter interdyscyplinarny, zawiera w sobie elementy psychologii, ergonomii, sztuki, użyteczności, wzornictwa przemysłowego oraz technologii. Od projektanta wymaga pewnego zmysłu, dobrego smaku, empatii - wczucia się w potrzeby i oczekiwania przyszłego użytkownika. Odpowiednio zaprojektowany produkt czy usługa sprawiają, że korzystanie z nich staje się intuicyjne dla samego użytkownika. Innymi słowy, uwaga użytkownika poświęcona jest w pełni wykonywanej czynności, nie zaś zastanawianiu się, w jaki sposób użyć produktu, by osiągnąć zamierzony cel.

Wszyscy na pewno pamiętamy sytuacje, w których tak wciągnęliśmy się w grę, dobrą książkę czy film, że zapomnieliśmy na kilka godzin o bożym świecie. To fantastyczne, wciągające uczucie jest właśnie przedmiotem User Experience. Tworzenie pozytywnego doznania jest pewną formą sztuki. Wymaga dbałości o detale, by nie zachwiać lub - co gorsza - nie przerwać zaangażowania użytkownika.

Customer Experience

Pojęcie User Experience można rozszerzyć w kontekście działania firmy, mówimy wtedy o Customer Experience (CX), czyli całościowym odczuciu konsumenta w kontakcie z firmą i jej produktami czy usługami.

Norman Nielsen Group, ceniona firma konsultingowa zajmująca się tematyką User Experience, definiuje to pojęcie następująco: User Experience obejmuje wszystkie aspekty interakcji konsumenta z firmą, jej usługami i produktami. Pierwszym z wymagań stawianych wzorowemu User Experience jest spełnienie potrzeb użytkownika bez przeszkód i kłopotów. Następnie ważna jest prostota i elegancja produktów, których posiadanie i używanie jest przyjemnością. Prawdziwe User Experience wykracza daleko poza zwerbalizowane przez użytkowników oczekiwania. Osiągnięcie wysokiej jakości User Experience w kontekście prezentowanej przez firmę oferty produktów czy usług wymaga płynnego przenikania się wielu dyscyplin, takich jak technologia, marketing, projektowanie graficzne, wzornictwo przemysłowe czy projektowanie interfejsów.

Na pozytywne Customer Experience składa się wiele małych doświadczeń konsumenta, wynikających z jego kontaktów z firmą i jej produktami czy usługami. Zapewnienie pozytywnego CX wymaga od firmy holistycznego podejścia do działania. Nie jest ono efektem pracy pojedynczego specjalisty CX czy działu przedsiębiorstwa, raczej powinno być postrzegane w kontekście sprawnego działania całej firmy - wszystkich jej działów, komórek i pracowników. Troska o pozytywne CX na poziomie firmy niesie w sobie troskę o pozytywne UX każdego z jej produktów.

Projektowanie User Experience

Tworzenie oprogramowania charakteryzującego się pozytywnym UX wymaga efektywnej współpracy ludzi zaangażowanych w projekt - udziałowców reprezentujących potrzeby biznesowe, menedżerów, grafików, architektów UX, programistów, projektantów, a nawet przyszłych użytkowników. Każda z wymienionych grup ma swój wpływ na powstającą funkcjonalność - produkt musi realizować pewne potrzeby biznesowe, wymaga projektu graficznego, projektu interakcji, implementacji, a przede wszystkim powinien odnosić się do potrzeb użytkownika.
Praca nad UX wymaga sprawnej współpracy wszystkich specjalistów zaangażowanych w projekt, których uwaga skupiona jest na dwóch aspektach - zaspokojeniu potrzeb biznesowych (reprezentowanych przez udziałowców firmy) oraz potrzeb użytkownika.

Sukces projektu postrzegany może być na różne sposoby, np. zespół deweloperski za sukces mógłby uznać dobrze zaprojektowane i sprawnie działające oprogramowanie, zaś dla menedżera sukcesem może być zamknięcie projektu w odpowiednim budżecie i terminie. De facto najważniejsze z punktu widzenia sukcesu projektu jest to, czy produkt lub usługa zostanie pozytywnie przyjęta przez użytkowników i czy przyniesie oczekiwane zyski dla firmy.

Konsumenci spoglądają na produkt lub usługę bardzo krytycznym okiem - oczekują wysokiej jakości, inspirującego designu, a przede wszystkim spodziewają się po produkcie pomocy w spełnieniu ich potrzeb. Przeciętny użytkownik wykorzystuje tylko część bogatej funkcjonalności produktu, ale za to zwraca uwagę na każdy, nawet najmniejszy szczegół. Drobne niedociągnięcia bywają czasami irytujące, ale dopóki nie przerywają procesu myślowego użytkownika, nie wytrącają go z realizowanej czynności, dopóty są akceptowalne. Na User Experience składa się wiele czynników mających niebagatelny wpływ na pozytywne lub negatywne doświadczenie użytkownika. Podstawowym grzechem popełnianym przez producentów oprogramowania jest niezapewnienie odpowiedniej responsywności i efektywności aplikacji. Produkt powinien w miarę szybko reagować na polecenia użytkownika, informować go o przyjętych poleceniach czy aktualnym stanie wykonywanej operacji. Oprogramowanie powinno być intuicyjne nawet dla początkującego klienta. Dobrze przemyślany, zaprojektowany interfejs nie wymaga wprowadzania dwóch poziomów interfejsu użytkownika - podstawowego i zaawansowanego. Należy zauważyć, że użytkownik szybciej i sprawniej osiągnie swoje cele, gdy skorzysta z rozwiązania przypominajacego mu już wcześniej przez niego wykorzystywane. Dodatkowym atutem jest zastosowanie znanych użytkownikom elementów graficznych. Produkt powinien być spójny zarówno wewnętrznie (obsługa podobnych czynności w podobny sposób), jak i zewnętrznie (podobieństwo względem produktów spełniających tę samą rolę). Te i wiele innych czynników wpływa na zaufanie użytkownika, jego pewność, że osiągnie zamierzone cele oraz otrzyma potrzebne i sensowne informacje.

Jak to robią najlepsi?

Omawiając tematykę User Experience, nie można pominąć firmy Apple. Niewątpliwie do sukcesu produktów z logo w postaci jabłka przyczynia się fenomenalny marketing. Niemniej jednak bardzo istotny jest sposób zaprojektowania jej produktów, który odwołuje się do reguły Insanely Great - produkt ma inspirować użytkownika, sprawiać, że jego życie staje się proste i przyjemne. Należy przyznać, że produkty Apple'a są bardzo dopracowane pod względem designu, wykonane z bardzo dobrych materiałów.

W Apple proces produkcyjny jest nieco odmienny niż w innych firmach. Apple nie stosuje podejścia User Centered Design - nie prowadzi badań użytkowników oraz nie definiuje grupy docelowej. Zamiast tego proces projektowy opiera się na aktywnościach - Activity Centered Design, takich jak przeglądanie Internetu, odbieranie poczty, odtwarzanie muzyki itp. - poszukiwane są pomysły, które pozwolą zarealizować te czynności szybciej i przyjemniej. Co więcej, inżynierowie projektują produkty pod własne potrzeby (tzw. self-design), co niesie ze sobą wiele korzyści - inżynierowie znają swoje potrzeby, stają się jednocześnie projektantami i użytkownikami. Produkty testują na sobie, wprowadzają zmiany, badają, jaki mają wpływ na realizację zamierzonych celów i zadań.

Nowe produkty zwykle powstają od zewnątrz - od interfejsu, designu i wyglądu. Dopiero później odpowiednio do potrzeb dobierana jest technologia. W produktach Apple nie jest istotne, z jaką prędkością taktowany jest procesor lub ile pamięci posiada urządzenie, o ile nie jest to istotne z punktu widzenia UX. Na przykład pierwszy iPad wyposażony został w jednordzeniowy procesor A4 taktowany z prędkością ok 900 MHz, co w pełni wystarcza, by aplikacje mogły działać szybko i płynnie. Co ciekawe, podstawowa funkcjonalność iPada jest wystarczająca dla użytkownika. Dzięki integracji urządzenia z AppStore może on samodzielnie dobierać oprogramowanie wedle swoich potrzeb. Apple charakteryzuje się bardzo holistycznym podejściem do designu, zawsze poszukuje równowagi pomiędzy funkcjonalnością, użytecznością a estetyką urządzenia.

Produkty Apple są pięknie, estetycznie zaprojektowanymi urządzeniami, wykonanymi z wysokiej jakości, trwałych materiałów, łatwo wpadają w oko, szczególnie fanom gadżetów. Same urządzenia są bardzo przyjemne w użytkowaniu, sprawiają wrażenie bardzo intuicyjnych. Drugim składnikiem sukcesu produktów Apple jest oprogramowanie - proste w użytkowaniu, responsywne i efektowne. Duży nacisk w Apple kładzie się na design, fantastyczną grafikę oraz szereg usprawnień interfejsu użytkownika, bez których można by się obejść, ale przyjemnie się z nich korzysta. Charakterystyczna dla produktów Apple'a jest nierównomierna realizacja funkcjonalności - najważniejsze z nich są bardzo dobrze dopracowane, nieraz wykraczają poza oczekiwania użytkownika, pozostałe funkcjonalności zaimplementowane są wystarczająco dobrze, by spełniać swoją rolę i nic ponadto (np. kamera w drugiej wersji iPada). Apple potrafi przyciągnąć do siebie klientów wyróżniającymi się produktami. Mimo braku podstawowej, jakby się wydawało, funkcjonalności - na przykład brak obsługi Flasha - urządzenia pozostają funkcjonalne. Firma mocno pilnujejakości, zgłaszane do AppStore aplikacje muszą spełniać określone przez firmę wymagania co do UX, są przez nią testowane i dopiero po akceptacji trafiają na rynek aplikacji.

 

 

Przeczytaj więcej na 42. stronie magazynu Nowoczesne Zarządzanie nr 1/2011: http://issuu.com/comarch-sektor-erp/docs/nowoczesne_zarz_dzanie_01_2011:

źródło: Comarch

autor: Michał Zyznarski, Projektant User Experience, Comarch

 

« poprzednia 1 2 3 4 5 6 7 następna »

2016 (7)

2015 (13)

2014 (53)

2013 (188)

2012 (300)

2011 (351)