Adax 8JC1 - mocny, ale pełen kompromisów - Instrukcja.pl

Adax 8JC1 - mocny, ale pełen kompromisów

Tanie tablety cieszą się w Polsce dużym zainteresowaniem nie bez powodu - nie mogąc pozwolić sobie na najwyższą półkę szukamy rozsądniejszych opcji, leżących w zasięgu portfela. W efekcie pozostaje pytanie z czego możemy zrezygnować, a co jest niezbędne, tego typu gadżet mógł okazać się dla nas interesującą propozycją.

Estetyka

Swoim wyglądem ośmiocalowiec Adaxa z pewnością nie zaskakuje - co ważniejsze jednak przy niskiej cenie - nie przy tym okazji do narzekania. Elementy obudowy są dobrze spasowane, a dużym plusem jest z pewnością aluminiowa obudowa. Takie rozwiązanie skutkuje usztywnieniem konstrukcji, lepszym chłodzeniem podzespołów i - czego nie można nie docenić - ładniejszym wyglądem urządzenia.

Standardowe przyciski: zasilania i zmiany głośności znalazły się na górnej krawędzi. Po prawej rozmieszczono porty microUSB, miniHDMI i zasilania. Slot na kartę microSD, głośnik zewnętrzny oraz aparat 2MP zostały umieszczone z tyłu, a miniJack po lewej. Wszystko więc wygląda poprawnie i nie budzi zastrzeżeń.

Tym, co niepokoi wydają się słaba jakość gniazd, szczególnie zasilania - chociaż działał bez zarzutu, to nacisk wywierany podczas podpinania widocznie przenosił się na matrycę. W dodatku miałem też pewne obawy, czy cienkiej końcówki zasilania nie umieszczę krzywo, wyłamując przy okazji bolec w gnieździe - co jest częstą bolączką tego typu rozwiązania.

Jak to działa?

Dwa rdzenie 1,2GHz i 1GB ram to aż nadto wystarczający zasób, by Android 4 pracował płynnie i bez problemów radził sobie z obsługą wielu aplikacji. To dobrze, że w końcu i najtańsze tablety mogą pochwalić się taką specyfikacją

Choć nie dostaniemy "fajerwerków" zaprojektowanych dla takich kombajnów jak np. Tegra 3, to urządzenie bez problemu radzi sobie z nawet najbardziej wymagającymi grami. Sprawnemu działaniu pomaga oczywiście niezbyt wysoka rozdzielczość. 1024x768px nie zachwyca, ale też pozostaje wystarczająca, by zachować podstawowy komfort pracy. Dodatkowym atutem może być możliwość wyświetlania obrazu wyższej rozdzielczości na zewnętrznym monitorze/telewizorze, co odbywa się bez większych problemów dzięki złączu miniHDMI.

Zastosowanie relatywnie mocnych komponentów w bardzo tanim urządzeniu musi oznaczać pewne kompromisy czy wręcz braki. Kompromisem jest z pewnością matryca, o dość słabych kątach widzenia i niezbyt dużej jasności. W efekcie pełnej jakości obraz uzyskamy tylko w momencie trzymania urządzenia na wprost i w pomieszczeniu - to z pewnością rozczaruje tego, kto chciałby zabrać urządzenie w podróż, czy nawet na zewnątrz.

Do oczywistych braków zaliczyć trzeba brak GPS - modułu, którego istnienie w urządzeniach mobilnych uznajemy jako coś naturalnego. Pytanie, czy obcinanie kosztów tą drogą nie jest krokiem za daleko? Trochę inaczej sprawa wygląda z brakiem modułu GSM, którym dysponuje niewiele tabletów - tutaj oszczędność wydaje się już zupełnie racjonalna, dopóki nie dotrzemy do sloganu reklamowego "Z pasji do podróży" - jaki więc w podróży pożytek z tabletu, który ani nie oferuje nawigacji, ani - z dala od sieci WiFi - połączenia z internetem?

Jeśli jest tu coś jeszcze, czym warto by się zainteresować, to z pewnością jest to czas pracy na baterii. Jest to wciąż największa bolączka tanich tabletów, ale Adax 8JC1 wychodzi z tej próby zwycięsko. Bateria o pojemności 4500mAh radzi sobie bardzo dobrze i przy wykonywaniu podstawowych czynności potrafi nawet przekroczyć deklarowany przez producenta czas. Co ważniejsze jednak, potrafi prawidłowo zarządzać energią w trybie czuwania w sieci WiFi, pracując nawet kilka dni bez konieczności ładowania.

Dla Adax 8JC1 widzę jedno, ale za to bardzo konkretne zastosowanie, jako typowego salonowca, leżącego w dogodnym miejscu i zapewniającego wygodny dostęp do informacji, serwisów społecznościowych, poczty i całkiem zaawansowanych gier na kanapie. To wbrew pozorom wcale nie tak mało, bo wśród najtańszych tabletów na ten moment jeszcze ze świecą szukać takiego, który podłączony do sieci wifi przetrwałby w trybie czuwania choćby jedną noc. W tej roli ośmiocalowiec Adaxa poradzi sobie wcale nie gorzej od znacznie droższych konkurentów - szkoda, że tylko w tej.

 

Wybrana specyfikacja ADAX 8JC1:
Procesor: Cortex A9 Dual Core 1,2GHz, dual mali-400
Pamięć: 1GB RAM
Wyświetlacz: TFT LCD 1024x768
Aparat: 2MP (tył), 0,3MP (przód)
Dysk: 8GB
Bateria: 4500mAh Li-polymer, deklarowany czas pracy 6h
Łączność: WiFi, bluetooth
Porty: miniJack, microUSB, miniHDMI
Dodatkowo: aluminiowa obudowa (tył)

Źródło: onet.pl

 

2016 (7)

    Czerwiec (2) TypeError

    TypeError

    modules/smarty/libraries/smarty/Smarty.class.php [1693]:

    stripslashes(): Argument #1 ($string) must be of type string, array given

    Czas wywołania: {execution_time} sekund, użyto {memory_usage} MB pamięci. Wygenerowano przez Kohana v{kohana_version}.