Generator pary -czy warto go mieć? - Instrukcja.pl

Generator pary -czy warto go mieć?

Do niedawna generatory pary, czyli żelazka ze stacją parową były zarezerwowane dla profesjonalistów - zakładów krawieckich, pralni, prasowalni. Teraz, z powodzeniem wchodzą na rynek domowych urządzeń AGD, usprawniając codzienne prasowanie. Sklep internetowy Agito.pl podpowiada, na jakie parametry należy zwrócić uwagę przed zakupem.

Żelazka systemowe, bo pod taką nazwą także je spotkamy, to najbardziej zaawansowane i najmocniejsze urządzenia do prasowania w domu. Radzą sobie z każdym zagięciem i niemal każdą tkaniną. Pozwalają wygodnie i szybko wyprasować odzież, a także duże obrusy, zasłony, firany, płaszcze i garnitury. Do niedawna takie żelazka można było spotkać tylko w specjalistycznych zakładach - kosztowały krocie i zajmowały dużo miejsca. Obecnie, producenci chcąc jak najbardziej uprościć nam życie, z powodzeniem wprowadzają na rynek „domowe wersje" takich urządzeń. Czym różnią się od tradycyjnych żelazek? 

Moc pary zaklęta w stacji

Podstawową różnicą między stacjami, a zwykłymi żelazkami z funkcjami parowymi jest technologia generowania pary wodnej. W stacjach, o których mowa, wytwarza się ona pod ciśnieniem od 4 bar do nawet 6.2 bar. Dzięki temu jej moc jest nieporównywalna do zwykłego, nawet najlepszego żelazka. Wytwarzanie pary w trybie ciągłym osiąga wartości od około 90 g/min do 120 g/min, a w trybie dodatkowego uderzenia do 380 g/min. Skąd takie możliwości? Po pierwsze, żelazka tego typu mają dużą moc do nawet 3100 W. Po drugie, para wytwarzana jest pod ciśnieniem w zaawansowanej stacji. Zamontowany w niej bojler podgrzewa wodę do fazy lotnej, a ta jest następnie pompowana przewodem do żelazka i wypuszczana z dużą siłą wprost na materiał. Połącznie takiej siły uderzenia, wraz z nagrzaną stopą żelazka, zapewnia najwyższą skuteczność.

Żelazko inne niż zwykle

Samo żelazko wchodzące w skład generatora jest mniej skomplikowane niż to tradycyjne. Znajdziemy w nim regulator temperatury, pary i, przycisk dodatkowego wyrzutu pary. Filtr antywapienny znajduje się już w zbiorniku. Jedyne na co musimy zwrócić uwagę, to ergonomiczny kształt i rodzaj stopy, mogą być: ceramiczne, aluminiowe lub stalowe. Powłoka ceramiczna jest trwała na zarysowania i dobrze się prowadzi. Teflonowa lub wykonana z aluminium jest łatwa w utrzymaniu, a stalowa dobrze się nagrzewa i rozprasowuje zagięcia.

Dodatkowe funkcje ułatwiające prasowanie

Do najpopularniejszych i najbardziej pożądanych funkcji można zaliczyć opcję prasowania w pionie - niezwykle wygodną w przypadku płaszczy, garniturów, zasłon, sukienek itp. Nie wymaga zetknięcia żelazka z nierzadko delikatnym materiałem, przez co niwelujemy ryzyko przypalenia. Dzięki temu, że stacja z minimum litrem wody stoi oddzielnie, żelazko jest lekkie możemy prasować w długich cyklach, bez konieczności częstego dolewania wody. Warto zwrócić uwagę na możliwość dolewania wody w trakcie prasowania i schowek na wąż. Ważna jest też jego długość przewodu i kulkowe połączenie. Te dwie cechy zabezpieczają urządzenie przed przypadkowym uszkodzeniem i zdecydowanie poprawia wygodę pracy. Aby prasować jak najszybciej i jak najbardziej wygodnie, powinniśmy sprawdzić kształt i rozstawienie otworów wylotowych na stopie żelazka. Najlepiej jeśli są duże i gęsto rozmieszczone w przedniej części żelazka. Spiczasta końcówka przyda się, gdy często pracujemy koszule. Poza typowo funkcyjnymi zagadnieniami, trzeba też zainteresować się zabezpieczeniami. Najczęściej spotkamy automatyczny wyłącznik i powiadomienie o konieczności oczyszczenia zbiornika z kamienia.

Dla kogo generator pary?

Dla każdego, kto chce szybciej i skuteczniej pokonywać górę prasowania. O ile w przypadku singli lub par, główną zaletą będzie przede wszystkim wygoda, tak w przypadku dużych rodzin, taki sprzęt pozwoli oszczędzić naprawdę dużo czasu. Kolejną grupę stanowią Panowie, których podstawowym, codziennym strojem jest garnitur. Generator pary pozwoli szybko odświeżać garderobę za pomocą pionowego uderzenia pary i ułatwi prasowanie koszul. Takie żelazko przyda się hobbystom, którzy szyją w domu i także sprawdzi się w biznesie krawieckim.

Wady generatora pary

Jak każde urządzenie, tak i to posiada swoje wady. Pierwszą z nich są większe gabaryty urządzenia. Nie da się ukryć, że będziemy potrzebować dodatkowego miejsca, by taki komplet przechowywać lub postawić podczas prasowania. Żelazko z systemem parowym wymaga tez odpowiedniej deski, o siatkowej budowie, tak by para wodna mogła przez nią się przedostać. W innym przypadku zmoczymy ubrania, zniszczymy deskę, a także narazimy się na ryzyko poparzenia odbijającą się parą. Nie sposób też nie wspomnieć o cenie. Za dobrą stację z żelazkiem zapłacimy od około 500 zł. Jest to 2- lub nawet 3-krotność tradycyjnego żelazka. Pojawia się więc pytanie, ile jesteśmy w stanie zapłacić za naszą wygodę.

źrodło: agitopl/agdrtv24.pl

 

 

2016 (7)

    Czerwiec (2) TypeError

    TypeError

    modules/smarty/libraries/smarty/Smarty.class.php [1693]:

    stripslashes(): Argument #1 ($string) must be of type string, array given

    Czas wywołania: {execution_time} sekund, użyto {memory_usage} MB pamięci. Wygenerowano przez Kohana v{kohana_version}.