Jak produkuje się kawę rozpuszczalną? - Instrukcja.pl

Jak produkuje się kawę rozpuszczalną?

Podobne instrukcje


Odsłon:  34281  Data dodania:  2009-04-08 08:34:03 
Czy ta instrukcja jest pomocna ?

Opis:

Jak produkuje się kawę rozpuszczalną?

Kawa Instant, czyli rozpuszczalna, pojawiła się na rynku w latach pięćdziesiątych XX wieku. Można ją przygotować bardzo szybko i bardzo łatwo bez parzenia, ponieważ ten etap zrealizowano jeszcze na etapie produkcji. Znane są 2 sposoby produkcji kawy rozpuszczalnej: suszenie przez wymrażanie oraz suszenie rozpryskowe.

Do produkcji naszej kawy Instant używamy najlepszej jakości ziarna, które prażymy i mielimy a następnie zaparzamy, otrzymując gigantyczny zbiornik świeżego naparu palonej i zmielonej kawy. Następnie drobiny kawy ekstrahujemy a pozostałą ciecz odparowujemy metodą liofilizacji czyli suszenia przez wymrażanie, otrzymując kawę o lepszej jakości i łagodniejszym smaku.
W procesie liofilizacji napar kawowy zamrażany jest do -40oC. W tak niskiej temperaturze cząsteczki zawartej w stężonym naparze wody tworzą kryształki lodu. Następnie lód jest usuwany z zamrożonych granulek metodą sublimacji w specjalnej komorze, gdzie następuje osuszanie cząstek w warunkach bardzo niskiego ciśnienia, w wyniku czego uzyskuje się produkt w postaci rozpuszczalnej kawy.

Druga metoda umożliwia otrzymywanie kawy rozpuszczalnej przez osuszanie rozpryskowe. W procesie tym koncentrat kawowy wraz z gorącym powietrzem jest rozpryskiwany w wysokiej kolumnie. Pod wpływem wysokiej temperatury cząsteczki wody spadając odparowują, pozostaje tylko sucha sproszkowana kawa. Ta metoda jest prostsza, jednak niezbędna w procesie wysoka temperatura powoduje, że kawa bezpowrotnie traci wiele ze swych naturalnych własności.

Osobiście polecam kawę PRIMA - http://www.prima.com.pl/
Dodaj do ulubionych Zgłoś naruszenie regulaminu

Komentarze (1)


Aby dodać komentarz musisz się zalogować.


  • patryk411, 2010-04-24 19:04:57

    Pyszne są kawy rozpuszczalne, szczególnie jeśli ma się dobre pomysły na jej przyrządzenie. Tutaj można znaleźć ciekawe przykłady na kawy http://www.krainakawy.pl/kawa-rozpuszczalna/?a=002882

Instrukcje od Agnisia