Jak wymierzyć drzwi? - Instrukcja.pl

Jak wymierzyć drzwi?

Podobne instrukcje


Odsłon:  10773  Data dodania:  2009-08-04 08:33:42 
Czy ta instrukcja jest pomocna ?

Opis:

Jak wymierzyć drzwi



Masonite

Przy wykańczaniu, bądź remoncie mieszkania nieodzowny jest zazwyczaj zakup drzwi wewnętrznych. Aby być pewnym dobrego wyboru, powinniśmy skupić się nie tylko na ich estetyce. Jednym z najważniejszych kryteriów jest rozmiar. Jeżeli przed zakupem prawidłowo wymierzymy framugi, a następnie wybrane drzwi, unikniemy kłopotów z ich montażem oraz późniejszym użytkowaniem.

Wybierając drzwi do mieszkania, mamy dwie możliwości: zakup samego skrzydła lub drzwi wraz z ościeżnicą. Przy wyborze pierwszego rozwiązania wystarczy odpowiednio dopasować nowe skrzydło do starej futryny. Należy przy tym zwrócić uwagę, czy przystosowana jest do drzwi przylgowych, posiadających na krawędzi rant tzw. listwę przymykową, czy do rzadziej spotykanych drzwi bezprzylgowych. Następnie trzeba dokładnie wymierzyć starą futrynę. Odległości od wewnętrznych krawędzi ościeżnicy wynoszą standardowo 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Powierzchnia ograniczona tymi krawędziami i progiem bądź podłogą to tzw. „światło ościeżnicy”. Oznacza to, że potrzebujemy skrzydła o analogicznych wymiarach. Ponieważ producenci oferują skrzydła przystosowane do standardowych wymiarów ościeżnic, nie powinniśmy mieć problemu z odpowiednim doborem. A nawet, jeśli okaże się, że niezbędne jest nam skrzydło nieco niższe, mamy możliwość zakupu takiego, które łatwo i szybko można skrócić. Do samodzielnej modyfikacji znakomicie nadają się drzwi z tłoczonych płyt drzwiowych Masonite. Bez wysiłku dopasujemy je do ościeżnicy. Przy przycinaniu płyty pamiętajmy o pozostawieniu około 10 milimetrów odstępu między spodem drzwi a podłogą, tak by drzwi swobodnie się otwierały - nawet przy nierównej posadzce.

Drzwi z ościeżnicą
Więcej możliwości wyboru daje wymiana drzwi razem z ościeżnicą. W takim przypadku, po usunięciu starej futryny musimy zmierzyć grubość ściany, w której zamocujemy nową. Obecnie na rynku oferowane są ościeżnice regulowane, które można dopasować nawet do ściany o grubości przekraczającej 40 cm. Jeżeli rozmiar jej zbliżony jest do 90-95 mm, nie powinniśmy mieć problemu ze znalezieniem odpowiedniej stałej futryny. Aby montaż ościeżnicy był nieskomplikowany, otwór w murze powinien być po każdej stronie o około 1 cm szerszy od szerokości ościeżnicy mierzonej po jej zewnętrznej stronie. Przykładowo, jeżeli planujemy przejście o szerokości 90 cm i wysokości 200 cm, należy kupić skrzydło drzwi o nieco większych wymiarach mierzonych we wrębie oraz ościeżnicę o świetle 90x200cm lecz o szerokości około 100 cm i wysokości 205 cm, mierzonych po stronie zewnętrznej. Otwór w murze zmodyfikowany musi być zatem tak, by był nieco większy od ościeżnicy.

Od kilku lat coraz więcej osób decyduje się na naścienne drzwi przesuwne. Rozwiązanie to pozwala zaoszczędzić sporo przestrzeni, a dzięki lekkiej konstrukcji tłoczonej płyty drzwiowej Masonite obsługa wykonanych z niej drzwi nie stanowi problemu nawet dla dzieci i osób starszych. Przy montażu drzwi przesuwnych otwór w ścianie powinien być mniejszy od zewnętrznych wymiarów skrzydła o 20-25 mm.
Wymieniając drzwi wewnętrzne, możemy zdecydować się na niestandardowe rozwiązanie. Niezwykle oryginalnie wyglądają podwójne drzwi, łaczące salon z holem bądź kuchnią. Lekka i trwała płyta Masonite, z której wykonuje się również drzwi podwójne, doskonale sprawdza się w tej roli. Najważniejsze przed zamontowaniem drzwi jest odpowiednie przygotowanie otworu w ścianie. Musi mieć on odpowiednią wielkość. Decydującym aspektem będzie tu planowana szerokość skrzydeł drzwi. W zależności od wyboru rozmiaru - 80 cm, 90 cm - tak powinien zostać on przygotowany. Pamiętajmy o tym, że skrzydła drzwi – pojedynczych i podwójnych, ościeżnice, jak również prowadnice do drzwi przesuwnych często sprzedawane się w kompletach. Dzięki temu znika problem ich wzajemnego dopasowania, a jedyne, o co trzeba zadbać, to fakt by drzwi pasowały do otworu w murze.

Zgodnie z przepisami
W Polsce wymiary drzwi w poszczególnych pomieszczeniach określają przepisy prawne. Regulacje te wynikają z troski o bezpieczeństwo i higienę domowników, więc warto pomyśleć nad dostosowaniem się do nich przy okazji dokonywania remontu. Minimalna wielkość drzwi w pomieszczeniach mieszkalnych - do których nie zaliczają się np. garderoba czy spiżarnia - to 80 cm szerokości i 200 cm wysokości mierzonych w świetle ościeżnicy. Co najmniej takie same wymiary powinny mieć drzwi w łazience i toalecie, ale w przeciwieństwie do drzwi pokojowych nie mogą otwierać się do wnętrza pomieszczenia. Powinny posiadać one także otwory wentylacyjne o sumarycznym przekroju wynoszącym przynajmniej 220cm2. Przepisy dotyczące wentylacji pomieszczenia dotyczą także drzwi kuchennych. Wysokie przynajmniej na 200 cm i szerokie na 80 cm, muszą posiadać 2,5 cm szczelinę między dolną krawędzią skrzydła a podłogą. Ten wymóg nie komplikuje nam wyboru drzwi kuchennych. Dostępne na rynku, drzwi wykonane z tłoczonych płyt drzwiowych Masonite mogą być bez utraty trwałości czy estetycznego wyglądu modyfikowane: skracane przed montażem, uzupełniane o tuleje wentylacyjne.

Źródło: http://www.masonite.pl
Dodaj do ulubionych Zgłoś naruszenie regulaminu

Komentarze (0)


Aby dodać komentarz musisz się zalogować.


Brak komentarzy

Instrukcje od

Brak instrukcji