Jak zamontować rynny Nicoll - Idealny Dach - Instrukcja.pl

Jak zamontować rynny Nicoll - Idealny Dach

montaż klasycznego systemu rynnowego

Podobne instrukcje


Odsłon:  6191  Data dodania:  2013-03-20 15:11:56 
Czy ta instrukcja jest pomocna ?

Opis:

INSTRUKCJA MONTAŻU RYNIEN NICOLL – system rynien klasycznych

Dobór systemu rynnowego

Wielkość rynien i rur spustowych zależy od powierzchni i kształtu dachu od powierzchni, którą obsługuje jedna rura spustowa. Na przykładzie dachu jednospadowego o powierzchni 120mkw – możemy zastosować system rynnowy „25” z dwoma rurami o Ø 80mm lub jedną rurę spustową o Ø 100mm.

Zjawisko rozszerzalności liniowej PVC

W związku ze zjawiskiem rozszerzalności liniowej PVC (0,7mm / 1metr – przy zmianie temperatury o 10°C) bardzo ważne jest prawidłowe stosowanie elementów dylatacyjnych. Wskazane jest stosowanie elementów kompensujących zjawisko rozszerzalności na odcinkach rynny, których długość przekracza 12mb, gdzie rynna posiada dwa stałe punkty:

a)      Odpływ dylatacyjny – odprowadza wodę z rynny i jednocześnie pełni rolę dylatacji. Element ten posiada w swoim wnętrzu skalę, która określa położenie rynny podczas jej montażu.

b)      Wstawka dylatacyjna – łącznik rynny zakładany na odcinkach między dwoma nieruchomymi punktami w systemie rynnowym. Element ten posiada także skalę określającą położenie rynny podczas montażu. Należy pamiętać, że wstawkę dylatacyjną montujemy w najwyższym punkcie odcinka rynny.

Zasady montażu systemu rynien klasycznych łączonych na klej (system „25” i „33”)

a)      Odpływ. Po ustaleniu miejsca, w którym będzie rura spustowa, zakładamy odpływ dylatacyjny. Odpływ mocujemy do deski czołowej za pomocą wkrętów, uzyskując stały, najniższy punkt systemu rynnowego. W przypadku odpływu klejonego montujemy go po założeniu rynien na haki.

b)      Haki. Pierwszy hak przykręcamy 5cm od elementu odpływowego, a następnie montujemy ostatni hak rynnowy. Linię według której będziemy zakładali następne haki wyznaczmy za pomocą sznurka (linia wyznaczona przez pierwszy i ostatni hak). Odległość pomiędzy hakami nie może być większa niż 50cm, a spadek powinien wynosić minimum 3mm na 1mb rynny. W systemie rynien klasycznych Nicoll istnieje kilka sposobów montażu haków rynnowych.

c)       Zakładanie rynny. Na zamocowane haki, zakładamy rynnę wciskając ją w wewnętrzne zaczepy haka, a następnie wciskamy ją w zewnętrzne noski haków. Kolejną rynnę zakładamy w ten sam sposób, łącząc ja na klej za pomocą  złączek.

d)      Klejenie elementów. Elementy, które były uprzednio docinane należy oczyścić z opiłków i zadziorów. Klej nakładamy na wewnętrzne części elementów, które następnie łączymy ze sobą. Połączenie jest gotowe po kilkudziesięciu sekundach, w zależności od temperatury otoczenia. Minimalna temperatura, w której możemy kleić elementy to +5°C. Do łączenia elementów systemu rynnowego Nicoll należy stosować klej do PVC.

Montaż systemu rynien klasycznych łączonych na uszczelki.

W takim systemie zjawisko rozszerzalności liniowej PVC (skracanie i wydłużanie się elementów z PVC) kompensowane jest za pomocą elementów z uszczelkami. Zasady montażu wszystkich elementów w systemie łączonym na uszczelki są  takie same jak w systemie łączonym na klej.

Zasady montażu rur spustowych.

a)      Złączki rur spustowych. Rury spustowe łączone są ze sobą za pomocą złączek (mufek). Rura powinna być sklejona z dolną częścią złączki. Przy montażu rur spustowych nie sklejamy pierwszej kształtki (kolana lub złączki rury) z elementem odpływowym (odpływ zwykły lub odpływ dylatacyjny). Umożliwi to ewentualny późniejszy demontaż.

b)      Obejmy rur spustowych. Rury spustowe mocowane są do ściany budynku za pomocą obejm. Odległość pomiędzy obejmami nie powinna być większa niż 2 metry. Obejmy rur spustowych powinny być zamontowane bezpośrednio pod złączkami rur spustowych, co gwarantuje właściwą dylatację rur spustowych i eliminuje wysunięcie się rury ze złączki.


Krótki opis systemu rynnowego "25” Nicoll. Rynna klasyczna 125mm. Rura spustowa Ø 80mm lub Ø 100mm (system klejony lub uszczelkowy)

System „25” o półokrągłym profilu rynny, przeznaczony jest do odprowadzania wody deszczowej z dachów budynków mieszkalnych jedno i wielorodzinnych oraz zabudowań gospodarczych. Występuje w dziewięciu kolorach. Kilka informacji technicznych poniżej:

Rynny wykonane są z PVC. Przekrój rynny 125mm to 66,4cm2. Przekrój rury Ø 80 to 46,60cm2, a rury Ø 100 to 73,90cm2. Dla przykładu, powierzchnia dachu pod kątem 45 ° obsługiwana przez:

      1 rurę spustową Ø 80mm = 92mkw,       a rurę Ø 100mm = 141mkw

Kształtki, akcesoria, elementy systemu rynnowego Nicoll (wybrane), prezentowane są poniżej:

Rynna

Odpływ dylatacyjny Ø 80 lub Ø 100

Odpływ Ø 80

Złączka kątowa 90°

Złączka kątowa 135°

Złączka rynny

Wstawka dylatacyjna

Końcówka odpływu (prawa-lewa)

Końcówka rynny (prawa-lewa)

Hak rynnowy

Rura spustowa Ø 80 lub Ø 100

Kolanko Ø 80 lub Ø 100

Trójnik Ø 80 lub Ø 100

Złączka rury Ø 80 lub Ø 100

Sztucer – przedłużka Ø 80 lub Ø100

Obejma rury Ø 80 lub Ø 100

Kolektor Ø 80 lub Ø 100

Skrzynka wodna Ø 80 lub Ø 100

Odzyskiwacz wody Ø 80 lub Ø 100

Więcej informacji i szczegóły elementów znajdziesz na naszej stronie

Dodaj do ulubionych Zgłoś naruszenie regulaminu

Komentarze (0)


Aby dodać komentarz musisz się zalogować.


Brak komentarzy

Instrukcje od idealnydach