Opublikowano

Jak skutecznie przygotować się do matury?

Zbliżająca się matura u większości licealistów wywołuje nie tylko dreszcz emocji, ale również strachu. Od uzyskanych wyników zależy przecież możliwość kontynuowania nauki na wybranym kierunku studiów i realizacja planów dotyczących przyszłej kariery zawodowej. Jak zorganizować przygotowania do matury, aby przebiegły bez stresu, a nauka przyniosła spodziewane efekty?

Zwróć uwagę na organizację czasu

Początek ostatniej klasy liceum to świetny moment na odpowiednie rozplanowanie nauki przedmiotów maturalnych. Warto sprawdzić, ile materiału wymaga powtórzenia i rozłożyć całość równomiernie na poszczególne tygodnie nauki, przypisując im określone działy lub tematy. Plan najlepiej jest spisać, korzystając z planera internetowego lub zwykłego kalendarza. Ważne, aby cele zostały precyzyjnie określone, łącznie z terminami realizacji. Takie podejście zdecydowanie ułatwia konsekwentną realizację przyjętych założeń. Pozwala też na samodzielne rozliczanie poszczególnych etapów planu. W ten sposób uniknąć można sytuacji znanej wielu licealistom, gdy do matury został zaledwie miesiąc, a do powtórzenia materiał z czterech ostatnich lat nauki.

Korzystaj ze sprawdzonych materiałów do nauki

Przygotowania do matury wcale nie muszą polegać na wykupieniu wielu godzin korepetycji. Konieczne jest jednak zaopatrzenie się w odpowiednie materiały, które ułatwią naukę. Przydadzą się zwłaszcza podręczniki w formie vademecum, stanowiącego zbiór najistotniejszych informacji z całego okresu nauki, a także zbiory zadań, repetytoria i arkusze egzaminacyjne z wcześniejszych lat. Na uwagę zasługują materiały przygotowane przez CKE i publikowane na oficjalnej stronie internetowej Komisji. Zawierają one zbiory zadań maturalnych, archiwalne arkusze i dokładne wytyczne co do sposobu przeprowadzania egzaminu.

Kompletując materiały do nauki, warto sprawdzić serię „Teraz matura” Nowej Ery, pozwalającą na skuteczną powtórkę materiału na poziomie podstawowym i rozszerzonym. Seria zawiera opracowania do wszystkich przedmiotów maturalnych. Uczniowie chwalą sobie układ treści, przejrzystość informacji i przyjazną grafikę.

Powtarzaj materiał z przyjaciółmi

Nie od dziś wiadomo, że najłatwiej uczyć się, tłumacząc skomplikowane zagadnienia innym. Pozwala to na ustalenie, czy w naszej wiedzy są jeszcze jakieś luki, czy wszystko jest już jasne. Nauka z przyjaciółmi, przygotowującymi się do zdania tych samych przedmiotów, zdecydowanie poprawia atmosferę, zmniejsza stres związany ze zbliżającym się egzaminem i pozwala efektywnie wykorzystywać czas. Stosując zasadę odpowiedniej organizacji czasu, wyboru materiałów do nauki i powtórek w dobrym towarzystwie można osiągnąć na egzaminie wymarzony wynik.