Opublikowano

Serwis alkomatów – miejsce, gdzie przeprowadzisz kalibrację alkomatu

Alkomaty – dlaczego warto skalibrować alkomat?

Kalibrację alkomatów należy przeprowadzać regularnie. Jest to niezbędny element zapewniania ich prawidłowego działania. Jeżeli nie zostanie ona przeprowadzona na czas lub zostanie przeprowadzona nieodpowiednio, to ilość alkoholu w wydychanym powietrzu, jaką wskazuje może być nieprawidłowa. Dlatego właśnie należy kalibrować alkomat regularnie, według zaleceń producenta.

Niedokonanie kalibracji alkomatu może skutkować zawyżonymi lub zaniżonymi wynikami. Może okazać się, że zupełnie trzeźwa osoba otrzyma wynik pozytywny.

Kalibracja alkomatu – dlaczego należy jej dokonywać?

Kalibracja alkomatu zalecana jest wtedy, kiedy wydaje nam się, że wyniki przez niego pokazywane nie są prawidłowe. Poza tym każdy sprzęt posiada sugerowaną przez producenta częstotliwość kalibracji. Należy jednak pamiętać, że alkomat przeznaczony do domowego użytku to jedynie sprzęt, który może pomóc trzymać rękę na pulsie i dostarczyć niezbędnych informacji, jednak to tylko dla naszej świadomości. Alkomaty półprzewodnikowe czy alkomaty elektrochemiczne, które przeznaczone są do prywatnego stosowania różnią się od alkomatów dowodowych, które są najbardziej wiarygodne. Kalibracja alkomatów dowodowych odbywa się zawsze z homologacją, dlatego sprzęt, który stosuje policja jest najbardziej wiarygodny.

Od czego zależy częstotliwość kalibracji?

Częstotliwość kalibracji alkomatów zależy przede wszystkim od wielkości sensora, który został użyty w alkomacie. Poza tym wpływ na częstotliwość ma także intensywność jego użytkowania oraz sposób przechowywania. Sensor, który stosowany jest w alkomacie jest czuły, dlatego narażenie go na zbyt wysoką czy niską temperaturę lub przechowywanie go w wilgotnym miejscu może spowodować, że ulegnie on rozregulowaniu. Producenci sugerują różne przedziały czasowe, jeżeli chodzi o kalibrację, jednak chcąc ustalić jedną regułę możemy uznać, że alkomaty, w których zastosowane zostały sensory półprzewodnikowe należy kalibrować do około 200 pomiarów, co oznacza 3-6 miesięcy. Natomiast te, które zawierają sensory elektrochemiczne powinno się kalibrować raz na rok, czyli jedna kalibracja wystarczy na około 500-1000 pomiarów.

symulator wydechu

Kary za jazdę pod wpływem alkoholu

Jazda w stanie nietrzeźwości to jedno z najbardziej surowo traktowanych wykroczeń. Może zakończyć się nie tylko mandatem czy karą grzywny, ale nawet pozbawieniem wolności, zakazem prowadzenia pojazdów. Alkomat stanowi jedynie narzędzie do upewnienia się, czy minęło już odpowiednio dużo czasu od spożycia alkoholu. Jednak ważniejsze od samego wyniku jest to, jak się czujesz. Jeżeli nie masz wystarczająco sił lub czujesz, że nie możesz się skoncentrować – nie wsiadaj za kółko.

Serwis alkomatów – miejsce, gdzie przeprowadzisz kalibrację alkomatu

Kalibracja alkomatu przeprowadzana jest w serwisach, które przeprowadzają naprawy czy kalibrację tego rodzaju urządzeń. Warto sprawdzać, do jakiego serwisu oddajemy sprzęt, gdyż od tego zależy jego prawidłowe działanie. Sposobem na znalezienie zaufanego serwisu mogą być opinie innych użytkowników w internecie czy opinie znajomych, którzy posiadają doświadczenie w tym temacie. Często bywa też tak, że dany producent posiada serwis, z którym współpracuje. Warto pamiętać o tym, że nie każdy serwis podejmuje się kalibracji każdej marki alkomatu. Przeważnie na stronie danego serwisu podana jest lista, na której wypisane są nazwy, które wchodzą w ten skład. Jeden ze sprawdzonych serwisów w Polsce znajduje się w Pabianicach przy ul.Łaskiej 80A. Serwis ten wykonuje kalibracje alkomatów w całej Polsce wysyłkowo. Wystarczy wysłać do nich alkomat z adresem zwrotnym i numerem telefonu, a serwis po kalibracji odeśle go do Was za pobraniem. Wszystkie szczegóły dotyczące kalibracji alkomatu oraz całej procedury znajdziecie na stronie https://neomaniak.pl/Kalibracja-alkomatu

kalibracja alkomatów

Kalibracja alkomatów – ile kosztuje?

Ceny kalibracji alkomatów są różne i zależą od posiadanego sensora oraz od marki samego alkomatu. Koszty usługi mogą zależeć także od tego, czy sam sprzęt działa prawidłowo. Jeżeli tak to sama kalibracja zajmuje dosłownie kilka minut i jest to związane z odnowieniem certyfikatu. W takich przypadkach koszt szacowany jest od około 65 złotych do nawet 400 zł. Nie da się jednak określić ile kosztuje kalibracja alkomatu. To kwestia bardzo indywidualna.

kalibracja alkomatu AL-8000 PLUS

Kalibracja alkomatów – jak zapobiegać rozkalibrowaniu?

Przede wszystkim alkomatu nie powinno przechowywać się w samochodzie. Choć jest to miejsce, w którym umieściłbyś go odruchowo to nie należy tak robić. Głównie ze względu na wysokie wahania temperatur, jakie mają tam miejsce. Wnętrze samochodu szybko się nagrzewa podczas upalnych dni, a w przypadku mroźnych szybko wychładza. Takie różnice nie służą delikatnemu sensorowi, który on posiada. W informacji od producenta przeważnie podana jest sugerowana temperatura, której nie należy przekraczać. Zachowanie odpowiednich warunków do przechowywania alkomatu to naprawdę jeden z kluczowych elementów do zachowania go w prawidłowym działaniu przez dłuższy czas.

Alkomat powinien być przechowywany w miejscu, które jest niedostępne dla dzieci. Jest to bardzo delikatne urządzenie, nieodporne na zabawę i potrząsanie. Nie oznacza to oczywiście, że alkomatu nie można zabrać ze sobą w podróż. Musi być on odpowiednio przechowywany i każdorazowo należy dbać o to, aby posiadał futerał. Co ciekawe, nie należy go przechowywać także w pobliżu produktów zawierających alkohol. Jest na tyle czuły, że może doprowadzić to do rozkalibrowania alkomatu. Nie należy przeprowadzać badania bezpośrednio po spożyciu alkoholu.