Aktualności - Instrukcja.pl

Aktualności

Epson ELPCB01: moduł przyłączeniowo-sterujący dla projektorów

Epson ELPCB01 to doskonały sposób na ułatwienie sterowania projektorami, wizualizerami i głośnikami, szczególnie w warunkach szkolnych, czy ogólnie, w zastosowaniach edukacyjnych.

Dodatkowo, moduł ten pozwala uporządkować plątaninę kabli jaka tworzy się zwykle przy rozbudowie multimedialnej klasy czy pracowni.

Lipiec 2011 r. — Moduł przyłączeniowo-sterujący Epson ELPCB01 współpracuje ze wszystkimi projektorami Epson wyposażonymi w port RS232c oraz wejście USB do podłączenia wizualizera ELP-DC06 i pozwala znakomicie usprawnić pracę prowadzącego zajęcia nauczyciela czy wykładowcy.

Moduł instaluje się na ścianie, zwykle w sąsiedztwie ekranu czy interaktywnej tablicy i podłącza do niego wszystkie gniazda projektora. Dzięki temu, podłączanie i uaktywnianie dodatkowych urządzeń jest bardzo proste – wymaga jedynie podłączenia urządzenia do modułu i naciśnięcia odpowiedniego klawisza. Moduł wyposażony jest we wzmacniacz sygnału, dzięki czemu zwiększyć do 10 m można długość używanego kabla USB. Do modułu można podłączyć także dodatkowe aktywne głośniki Epson ELPSP02 o mocy 15W, które znakomicie podniosą jakość dźwięku.

Sugerowana cena detaliczna modułu ELPCB01 – 990 zł z VAT.

TrustPort wypuszcza wersję 2012 swoich programów

13 lipca 2011 roku TrustPort, wiodący dostawca oprogramowania zabezpieczającego, publikuje najnowszą wersję swojego oprogramowania. W tym dniu programy w wersji 2012 będą miały także swoją polską premierę.

Dzięki firmie Marken Systemy Antywirusowe, która dołożyła wszelkich starań aby programy TrustPort dostępne były w języku polskim. Jest to jednocześnie premiera wersji 2012 i wersji polskiej.
Firma TrustPort jest czołowym dostawcą oprogramowania antywirusowego na świecie. Oferta firmy obejmuje zarówno produkty dla użytkowników domowych i klientów korporacyjnych.
Produkty firmy TrustPort oparte są na wybitnej technologii antywirusowej opartej na kilku silnikach skanowania. Niezawodnie usuwa wszelkie zagrożenia takie jak klasyczne wirusy, makrowirusy, trojany i robaki.
Technologia antyspamowa składa się z wielu metod wykrywania i skutecznie eliminuje śmieci.
Korzystając z wieloletnich doświadczeń swojego zespołu TrustPort stale się rozwija i dostarcza innowacyjne rozwiązania, które są reakcją na bieżące potrzeby klientów.
TrustPort automatycznie skanuje wymienne nośniki, umożliwia tworzenie dysku ratunkowego oraz ochronę rezydentną przenośnych nośników danych a także stosuje zaawansowaną metodę wykrywania spamu i ochrony przed spamem zbiorowym.

Firma TrustPort dla użytkowników domowych dostarcza trzy produkty oparte na najnowocześniejszych technologiach, dopasowując poziom ochrony do potrzeb odbiorców.
Klienci mają więc do wyboru: TrustPort Antywirus, TrustPort Internet Security oraz TrustPort Total Protection.

Dla użytkowników biznesowych oprogramowanie oferowane jest w pakietach z konsolą centralnej administracji, z możliwością, według potrzeb, ochrony serwerów plików, poczty i bram internetowych.

FUNKCJE I ZMIANY WPROWADZONE W NAJNOWSZEJ WERSJI:

• Dodano nowy interfejs użytkownika dla ustawień Expert
• Dodano nowy interfejs użytkownika dla skanera On-Demand
• Zastosowano zaawansowany test aplikacji na poziomie sandbox do monitorowania zachowania aplikacji i ochrony przed nieuprawnionym dostępem
• Bezpieczeństwo urządzenia – intuicyjny system zarządzania dostępem do wszystkich urządzeń przenośnych, możliwość blokowania USB, CD/DVD, Bluetooth, iPod, FireWire, czytników kart pamięci i innych urządzeń multimedialnych
• Bezpieczeństwo wolumenu - ochrona i ograniczenie dostępu do katalogów użytkownika
• Możliwość wyłączenia automatycznego uruchamiania przenośnych nośników
• Możliwość prostego tworzenia obrazu ISO przy użyciu MS Windows PE
• Wsparcie dla klienta pocztowego The Bat!
• Możliwość ręcznego tworzenia i stosowania pakietów aktualizacji (Offline Updates)
• Blokada rodzicielska z możliwością importowania listy użytkowników z plików csv

TOSHIBA Tecra R850

Zniesie upadek z 76 cm, zalanie 30 ml płynu oraz stały nacisk 100 kg na obudowę. I to wszystko bez utraty danych! Mobilny i wydajny notebook TOSHIBA Tecra R850 udowodnił swoją wytrzymałość podczas przyspieszonych testów żywotności prowadzonych przez niezależny niemiecki instytut TÜV Rheinland. Równocześnie jego stylowe i eleganckie wykonanie oraz wysokie parametry techniczne powodują, że jest to idealny komputer dla każdego zapracowanego biznesmena.

Elegancja i zaawansowane parametry
W biurze, w kawiarni na spotkaniu biznesowym, w podróży służbowej – Tecra R850 sprawdzi się doskonale wszędzie tam, gdzie jest potrzebna. Laptop został zaprojektowany, aby pełnić rolę niezawodnego i profesjonalnego partnera w biznesie. Ekran o optymalnej wielkości 15,6 cala, wyświetlacz HD o wysokiej jasności, niezwykle wydajny procesor Intel® Core™ i5-2520M, siedem i pół godziny pracy na akumulatorze, Windows® 7 Professional - to powody, dla których trzeba go mieć. Parametry techniczne zostały tak dobrane, aby spełniały wszystkie potrzeby biznesowego użytkowania, umożliwiały wydajną pracę oraz gwarantowały wysoki standard korzystania z tego eleganckiego notebooka.

Niezawodność bez względu na okoliczności
Zaawansowany system chłodzenia, lekka i mocna obudowa oraz wielofunkcyjność, to cechy dzięki którym można polegać na R850 nawet w najbardziej nieoczekiwanych okolicznościach. Pracę ułatwią wszystkie niezbędne łącza i gniazda. W notebooku tym znajdziemy port USB 3.0 i dwa USB 2.0, interfejs WLAN, Bluetooth, wejście HDMI oraz gotowość do obsługi Mobile Broadband.

Łącząc powyższe parametry ze stylowym i eleganckim wyglądem oraz prostotą formy, przy jednoczesnym zaawansowaniu technologicznym i potwierdzonej wytrzymałości, otrzymujemy komputer, który spełnia wszelkie oczekiwania profesjonalnego i nowoczesnego biznesmena lub menedżera IT.

 

Cisco oferuje system, który rozwiązuje problemy z dystrybucją wideo

Cisco Enterprise Content Delivery System optymalizuje dystrybucję treści wideo przez sieć, zaspakajając zapotrzebowanie na przesyłanie użytkownikom wysokiej jakości materiałów wideo.

Warszawa, 12 lipca 2011, Firma Cisco poinformowała o wprowadzeniu na rynek zestawu produktów do dystrybucji wideo Cisco® Enterprise Content Delivery System (ECDS)®, które umożliwiają kierownikom działów informatycznych zaspokajanie rosnącego zapotrzebowania na przesyłanie użytkownikom wysokiej jakości materiałów wideo, na żywo lub na życzenie, o każdej porze, bez względu na miejsce, w którym się znajdują.

Kierownicy działów IT przedsiębiorstw mają obecnie do czynienia z szybkim wzrostem tych potrzeb w warunkach już i tak nadmiernego obciążenia sieci. ECDS umożliwia bezproblemowe zarządzanie obciążeniem wideo w sieci WAN, a jednocześnie ułatwia kontrolę kosztów dotychczasowych aplikacji wideo w skali całego przedsiębiorstwa.

ECDS, główny element infrastruktury wideo w architekturze sieci medialnych Cisco, składa się z urządzeń oraz oprogramowania wirtualnych systemów blade Cisco Wide Area Application Services (WAAS). Te urządzenia wraz z oprogramowaniem umożliwiają przedsiębiorstwom dystrybucję treści wideo na żywo, w formie transmisji strumieniowej lub multicastingu, oraz dostarczanie ich na życzenie z wykorzystaniem buforowania i składowania. ECDS oferuje także działom informatycznym prosty w obsłudze system zarządzania, który pozwala łatwo konfigurować, serwisować i monitorować infrastrukturę wideo. ECDS i oprogramowanie Cisco WAAS tworzą kompleksowe rozwiązanie do optymalizacji sieci WAN pod kątem udostępniania wideo, aplikacji i danych.

Administratorzy sieci mogą elastycznie wdrażać ECDS w dowolnym dotychczasowym sprzętowym lub zwirtualizowanym środowisku niemal w każdym miejscu w sieci, co pozwala klientom w maksymalnym stopniu wykorzystać wcześniejsze inwestycje. ECDS akceptuje szeroką gamę formatów wideo i daje się łatwo skalować — może obsługiwać od dziesiątków po tysiące użytkowników w tysiącach miejsc.

Użytkownikom ECDS daje bogate możliwości oglądania treści wideo, zarówno w sposób planowany, jak i dynamiczny. System może wyeliminować opóźnienia i przerwy w odtwarzaniu wideo, piksilację oraz inne problemy często występujące przy przesyłaniu i odbiorze wideo.

• Cisco ECDS pozwala przedsiębiorstwom lepiej wykorzystywać wideo do komunikacji
z każdym użytkownikiem i docierać do większej liczby użytkowników w różnych miejscach, za pośrednictwem różnych urządzeń.
o ECDS optymalizuje jednokierunkowe przesyłanie wideo na żywo lub na życzenie w różnych zastosowaniach, takich jak komunikacja wewnątrz przedsiębiorstwa, szkolenia czy transmisja imprez lub spotkań kierownictwa.
o Kierownicy działów IT mogą wykorzystywać ECDS do skalowania transmisji strumieniowej na żywo bez konieczności używania multicastingu. Na przykład zamiast wysyłać 10 strumieni wideo do 10 użytkowników w oddziale terenowym, ECDS wysyła tam jeden strumień i automatycznie rozdziela go na strumienie dla poszczególnych użytkowników, co poprawia jakość wideo i znacznie zmniejsza obciążenie sieci.
• ECDS zapewnia bardziej inteligentne działanie sieci. Treści wideo mogą być efektywnie buforowane lub składowane. Materiały na życzenie, na przykład filmy szkoleniowe lub zarejestrowane telekonferencje, mogą być przesyłane siecią WAN poza godzinami szczytu i buforowane lokalnie, a następnie udostępniane wielu użytkownikom. Dzięki tym możliwościom ECDS minimalizuje obciążenie sieci często wykorzystywanymi materiałami wideo i eliminuje opóźnienia przy ich pobieraniu i odtwarzaniu.
• ECDS oferuje trzy opcje wdrażania. Cisco Media Delivery Engine 1100 i Cisco MDE 3100 to urządzenia sieciowe obsługujące odpowiednio maksymalnie 500 i 5000 użytkowników jednocześnie. Trzecią opcją jest oprogramowanie Cisco MDE 50WVB, urządzenie wirtualne typu blade, które może jednocześnie obsługiwać do 200 użytkowników przez Cisco WAAS.
• Wszystkie trzy produkty ECDS współdziałają ze sobą zapewniając dostarczanie wideo zgodnie z potrzebami bez spowalniania aplikacji o znaczeniu krytycznym przetwarzających dane lub innych transmisji na żywo, na przykład za pomocą rozwiązania Cisco TelePresence™, realizowanych jednocześnie z użyciem tej samej sieci. Jest to kolejny przykład potwierdzający możliwość wykorzystania architektury Cisco Borderless Networks do bezpiecznej i bezproblemowej obsługi wideo i innych aplikacji, przy zapewnieniu wysokiej niezawodności, jakiej wymaga wiele działów informatycznych.
• Jako element tej integracji ECDS może współpracować z Cisco WAAS, zapewniając optymalizację WAN lub działać jako rozwiązanie autonomiczne optymalizujące dostarczanie wideo. Klienci mogą wdrażać samo oprogramowanie Cisco WAAS w celu przyspieszenia działania aplikacji lub sam system ECDS, jeżeli występuje intensywne wykorzystywanie treści wideo i są problemy z szybkim skalowaniem. ECDS zapewnia przesyłanie wideo na żywo lub na życzenie w formatach Flash, H.264 i Windows Media. Umożliwia kierownikom działów informatycznych zarówno planowanie wykorzystania materiałów wideo, jak i obsługę nieplanowanego zapotrzebowania na popularne treści.
• ECDS poprawia wydajność aplikacji Cisco do obsługi współpracy i wideo, takich jak Cisco Show and Share® do udostępniania wideo na żywo i na życzenie oraz Cisco Digital Signage do przesyłania wysokiej jakości wideo z reklamami cyfrowymi.
o ECDS obsługuje także aplikacje wideo i punkty końcowe innych producentów, na przykład urządzenia mobilne i tablety.
o ECDS współpracuje z innymi składnikami infrastruktury wideo w architekturze sieci medialnych Cisco, takimi jak Cisco MXE Media Experience Engines i Cisco TelePresence Content Server, co zapewnia pełną obsługę całego przepływu pracy, od tworzenia treści po zarządzanie, dostarczanie i udostępnianie.
• Rozwiązanie ECDS jest już dostępne n całym świecie; ceny zaczynają się od 4395 USD.

Alcatel-Lucent Interactive Whiteboard

Alcatel-Lucent Interactive Whiteboard to nowe rozwiązanie łączące w sobie możliwość prowadzenia prezentacji webowych, realizacji wideokonferencji HD oraz nanoszenia elementów graficznych na prezentacje w czasie rzeczywistym.

Połączenie tych funkcjonalności pozwala uczestnikom łatwiej przyswoić prezentowany materiał, jak również upraszcza sam proces prowadzenia szkolenia bądź prezentacji. Jest to idealne rozwiązanie dla firm realizujących interaktywne szkolenia bądź mających rozproszone zespoły pracowników, którzy intensywnie pracują nad wspólnymi projektami i dokumentami – międzynarodowe korporacje, zespoły prawników i projektantów, firmy konsultingowe, jednostki służby zdrowia itd.

W trakcie sesji uczestnicy mają do dyspozycji połączenia telefoniczne, chat, wideokonferencję nawet w trybie Full HD dla wielu uczestników, możliwość udostępniania i przekazywania kontroli nad aplikacjami/dokumentami, zarządzanie całą konferencją oraz dodawanie za pomocą dotyku do prezentowanego materiału różnego rodzaju obiektów graficznych (zaznaczanie, podkreślanie, zawężanie pola obrazu itd.). Do uczestniczenia w konferencji wystarcza komputer wyposażony w przeglądarkę internetową. Kamera internetowa jest niezbędna, jeśli prowadzący prezentację chce również widzieć uczestników. Uczestnik, który nie przebywa w miejscu wyposażonym w tablicę, może również dokonywać graficznych adnotacji, ale za pomocą interfejsu webowego na swoim komputerze. Natomiast prezenter ma możliwość przeprowadzenia całego szkolenia wyłącznie za pośrednictwem tablicy interaktywnej, bez konieczności korzystania z komputera.

Rozwiązanie jest również wyposażone w dodatkowe opcje – posiada np. możliwość rejestracji i późniejszego odtwarzania sesji szkoleniowej lub aplikację na Apple iPad, która za pomocą funkcji „przeciągnij i upuść” (drag&drop) pozwala w bardzo intuicyjny sposób inicjować kontakty i zarządzać uczestnikami konferencji.

W skład rozwiązania wchodzi oprogramowanie Alcatel-Lucent 8660 MyTeamwork do obsługi i zarządzania konferencjami, zestawy wideokonferencyjne z serii LifeSize oraz tablica interaktywna, łącząca w sobie funkcje projektora cyfrowego, ekranu do wyświetlania obrazu oraz dotykowego wyświetlacza.

Rozwiązanie jest dostępne w sieci sprzedaży partnerów Alcatela-Lucenta.

GoClever Tab T73

Gdy smartfon jest za mały, a laptop przytłacza wagą i wymiarami, warto pomyśleć o tablecie. Lekki i poręczny GoClever Tab T73 z dużym ekranem dotykowym, z powodzeniem łączy funkcje tych urządzeń.

Tablet to urządzenie stworzone dla osób będących w ciągłym ruchu.
- W przeciwieństwie do laptopa, nie trzeba długo czekać aż się włączy, gdyż cały czas pozostaje w trybie gotowości. Dłużej działa na baterii i jest też bardzo lekki – przykładowo, T73 waży tylko 510 g. Co więcej, tablet, podobnie jak notebook, obsługuje urządzenia peryferyjne. Dzięki USB Host można podłączyć do niego klawiaturę, dysk zewnętrzny, a nawet modem 3G – mówi Tomasz Wiesiołek, ekspert współpracujący z ogólnopolską siecią sklepów telekomunikacyjnych aetka. Bez konieczności instalacji dodatkowych aplikacji otworzy dokumenty pakietu Microsoft Office i pliki PDF. Klient poczty elektronicznej, kalendarz oraz rozbudowana książka adresowa będą niezastąpione w zastosowaniach biurowych. GoClever Tab pracuje pod kontrolą systemu operacyjnego Android 2.1, który zapewni między innymi szybką i wygodną synchronizację z usługą Gmail.

Sercem urządzenia jest procesor taktowany z częstotliwością 800 mHz. Za płynność działania odpowiada 256 MB pamięci RAM. Urządzenia posiada ekran o rozdzielczości 800 x 480 i przekątnej 7 cali, czyli dużo większy niż w smartfonie. Taki wyświetlacz bez problemu odtworzy filmy zapisane na karcie pamięci oraz te z serwisu YouTube. Tablet wyposażono w bezprzewodowe łącze Wi-Fi 802.11 b/g, które umożliwi dostęp do internetu w kawiarni, biurze czy w domowym zaciszu. Po podłączeniu do telewizora przez wbudowane złącze HDMI, można oglądać materiały wideo w jakości Full HD. Dołączony do tabletu zestaw z mikrofonem będzie niezastąpiony podczas rozmów głosowych przez komunikator Skype.

Bardzo wydajny atrament BPH703XL

Prawie 60% stron więcej – tyle oferuje najnowszy produkt marki Black Point. Jeden z liderów polskiej alternatywny wprowadza na rynek atrament BPH703XL z innowacyjnej serii XL. Producent sprzętu oferuje ten atrament tylko w wersji standard.

BPH703XL to kolejna nowość marki Black Point z innowacyjnej linii XL. Najnowszy atrament, podobnie jak poprzednie produkty, cechuje bardzo duża wydajność. Black Point pozwala na wydruk 950 stron, czyli aż o 350 więcej od atramentu producenta. To przewaga prawie 60%! Atrament marki Black Point pozwala zmniejszyć koszt wydruku o 34% względem produktu OEM.

- Wydajność to nie jedyna zaleta najnowszego atramentu. Oferujemy 703 w rozmiarze XL, czego nie robi nawet producent sprzętu, który oferuje jedynie wersję standard – mówi Kamila Yamasaki, prezes Black Point S.A. – Nasz produkt, poza zwiększoną wydajnością i opłacalnością, gwarantuje użytkownikom wydruki doskonałej jakości i bezpieczeństwo użytkowania – dodaje.

Wydajność, jakość i niezawodność nowego atramentu BPH703XL potwierdzają rygorystyczne wewnętrzne testy Black Pointa. W procesie wytwarzania producent zastosował normy zgodne z międzynarodową normą ISO/IEC24711. Dzięki temu atramenty z innowacyjnej linii XL zachowują stałe, wysokie parametry.

Nowy atrament BPH703XL to kolejny produkt z najwydajniejszej w ofercie polskiego producenta linii atramentów. Liczy ona ponad 20 modeli do najpopularniejszych na rynku urządzeń. Producent oferuje m.in. niezwykle wydajne atramenty BPH21XL i BPH300XL. Za parametry linia XL została nagrodzona w prestiżowym konkursie ,,Jakość Roku 2010”.

Czarno-białe niespodzianki

Kolory w poligrafii to temat rzeka, ale można go sprowadzić do jednego podstawowego problemu: dlaczego wydrukowana publikacja wygląda często inaczej (czytaj: gorzej) niż na ekranie komputera.

Nie będę dzisiaj zagłębiać się w skomplikowane meandry kalibracji monitorów i prawidłowego odwzorowywania przez nie kolorów. Na to przyjdzie czas później. Dzisiaj opowiem o paru niespodziankach, jakie mogą sprawić nam dwie specyficzne barwy: czarna i biała.


Podgląd nadruku


Na początek pewna rada natury moralnej. Rozumiem, że skłonność do podglądania to niezbyt miła cecha charakteru i trzeba się jej wystrzegać jak ognia (praca nad sobą - temat zawsze na czasie). Nie pojmuję natomiast, dlaczego tak wielu grafików przenosi ten problem do In Designa, PhotoShopa czy też za przeproszeniem Corela i projektując prace przeznaczone do druku wyłącza podgląd nadruku. Tym samym na ekranie widzą to co chcą widzieć, a nie to, co widzi naświetlarka w drukarni i co w efekcie zostanie wydrukowane. O ile w życiu czasem warto przymknąć oko na niejedno, w poligrafii się to nie opłaca.
Tak więc pierwsza święta zasada brzmi: Jeżeli przygotowujecie projekt dla celów drukarskich pracujcie z włączoną opcją nadruku. Funkcjonalność ta pozwala zobaczyć, jaki efekt w druku przyniesie nam stosowanie na przykład takich sztuczek jak overprint czy knockout. Ale o tym za chwilę.
We wszystkich znanych mi programach DTP opcja Włącz podgląd nadruku jest dostępna w którejś z pozycji paska głównego (np. pozycja narzędzia w Indyku). Niechlubny wyjątek stanowi najnowsza wersja Acrobata Pro. Tam zarządzanie podglądem nadruku jest ukryte we właściwościach głównych programu i nie znam osobiście bezpośredniego skrótu klawiaturowego, który tu można zastosować.


Dlaczego czarny jest szary

Wiele lat temu, kiedy jeszcze marnowałem czas na oglądanie telewizji, często w tymże medium pojawiała się reklama znakomitego proszku do prania. Tak zwana statystyczna polska gospodyni o cielęcych oczach i wałeczkach pod brodą, pokazywała czarno na białym, co zwykłe proszki robią z czarnymi koszulkami. Koszulka wchodziła do pralki czarna a wychodziła szara. Różnicę widać było najlepiej wtedy, kiedy się ułożyło obok siebie dwie koszulki: jedną sprzed prania i jedną wypraną. Oczywiście, stosując reklamowany proszek, problem nie występował. W poligrafii sprawa wygląda podobnie, ale nawet proszkiem z reklamy nie osiągniesz tu wiele.
Projektując publikacje stosujemy zazwyczaj dwa typy koloru czarnego: zwykły składający się wyłącznie ze 100% blacka oraz tzw. głęboki. Składowe tego drugiego uzależnione są od papieru, na którym publikacja ma być wydrukowana oraz od trendu panującego w danym dziale graficznym. Od czego w innych drukarniach zależy ten trend, tego nie wiem, ale u nas w „print4all” zależy on od Bronka i to Bronek podaje ostateczną wykładnię tego, czym jest głęboka czerń. Najnowsza wersja brzmi tak: papier niepowlekany: C-50%, M-40%, Y=40%, B-100%, papier powlekany C-70%, M-60%, Y-60%, K-100%. Ja tam mu wierzę. A wy?


Kiedy wypływać na głębię

Różnica w użyciu czerni zwykłej i czerni głębokiej jest podobna do różnicy w użyciu proszku zwykłego i proszku specjalnego. Aby ją zobaczyć proponuję ćwiczenie. W dowolnym programie graficznym rysujemy dwie koszulki typu t-shirt. Jedną kolorujemy tylko blackiem, a drugą kolorem namieszanym według bronkowej receptury. Jeśli mamy włączony podgląd nadruku różnicę widzimy od razu. W przeciwnym wypadku rysujemy pomiędzy koszulkami pralkę automatyczną. Po co? Za karę, że nie pracujemy od początku z włączonym podglądem nadruku.
O tym, kiedy stosować czerń zwykłą a kiedy głęboką mówi druga święta zasada.
W czarnych tekstach używamy zawsze czerni zwykłej – czyli tylko 100% blacka. Często konwertując tekst z Worda uzyskujemy przypadkowo czarny tekst składający się z wszystkich czterech składowych CMYK-a. To błąd powodujący, że w druku ostrość rysunku czcionki zostanie zaburzona i tekst może wyjść mniej lub bardziej rozmazany. Stopień tego rozmazania jest ściśle powiązany ze stanem ducha drukarza i stanem technicznym maszyny drukarskiej. Lepiej więc nie ryzykować, bo drukarze to ludek neurotyczny.
Głęboką czerń, stosujemy w aplach, dużych powierzchniach, w tłach pod zdjęcia, które same posiadają już czarne tła. Pamiętajmy przy tym ,aby nie przekraczać wartości składowych ponad te, które zaleca dana drukarnia. Jeśli myślimy, że dając cztery setki uzyskamy bardzo, bardzo głęboką czerń to ręczę, iż zamiast wypłynąć na głębię popłyniemy na dywanik szefa.

Overprint i knockout

Najczęściej jednak przekraczana jest trzecia święta zasada. Brzmi ona następująco: jeżeli czarny tekst występuje na kolorowym tle, należy włączyć opcję nadruku czyli overprint. Wyjątek stanowią teksty drukowane na kolorach metalicznych, gdzie nadruk powinien być wyłączony. Przy eksporcie pracy na pdf-a (który jest w tej chwili najbardziej popularnym formatem plików wyjściowych) dostępna jest opcja odpowiadająca za nadruk czerni i należy ją „zaptaszkować”. Nie ma obawy, że pozostałe farby C, M i Y zmieszane z czarną osłabią nam kolor. Dzieje się dokładnie odwrotnie, czarny się pogłębia (efekt ten omawialiśmy w poprzednim akapicie), a dzięki temu unikniemy przykrego w oglądzie świecenia lub bliku powstającego na styku tekstu z tłem. Więcej o blikach będziemy mówić w rozważaniach o zalewkach.
Starczy już tego czarnowidztwa, tak więc na koniec dwa słowa o kolorze białym. Winien on zawsze mieć włączoną opcję knockout, co jest równoznaczne z wyłączeniem opcji overprint. Innymi słowy biały kolor musi wycinać (niektórzy mówią „czyścić”) tło pod sobą, w przeciwnym bowiem wypadku, białe elementy znikną przy naświetlaniu i w pracy ich nie będzie. Kto ma włączony podgląd nadruku ma szansę zauważyć to odpowiednio wcześnie, ale są tacy twardziele, którym nic do rozumu nie przemówi.
Knockout na białym kolorze jest z definicji włączony i wbrew pozorom nie jest łatwo go wyłączyć, a jednak niektórym się to udaje. Dzieje się tak czasem. przy imporcie eps-ów lub tekstów pisanych w kontrze i zasysanych potem do programu DTP. Bywa też, że dzieje się tak z przyczyn tajemnych, bo praca w poligrafii to naprawdę zajęcie dla mistyków...

 

Źródło:
Andrzej Gołąb
www.print4all.pl

« poprzednia 1 2105 106 107 108 109 110 111 112 113 114 następna »

2016 (7)

    Czerwiec (2) TypeError

    TypeError

    modules/smarty/libraries/smarty/Smarty.class.php [1693]:

    stripslashes(): Argument #1 ($string) must be of type string, array given

    Czas wywołania: {execution_time} sekund, użyto {memory_usage} MB pamięci. Wygenerowano przez Kohana v{kohana_version}.