Regulacja gitary elektrycznej i basowej - Instrukcja.pl

Regulacja gitary elektrycznej i basowej

Regulacja gitary elektrycznej i basowej

Podobne instrukcje


Odsłon:  6167  Data dodania:  2009-03-16 10:46:31 
Czy ta instrukcja jest pomocna ?

Opis:

GITARA ELEKTRYCZNA - MOSTKI STAŁE, MOSTKI TYPU TUNE-O-MATIC
(modele Mayones: Setius GTM, Regius / Flame: Signum, KZ, LP, Bell I, Tell, EXG-6) Dostrajamy instrument do pożądanego stroju.

Regulujemy naprężenie gryfu.

Dokręcając nakrętkę pręta regulacyjnego naprężamy gryf (ruch kluczem w prawo, zgodnie z ruchem wskazówek zegara). Naprężanie powoduje prostowanie gryfu, czyli zmniejszanie tzw. "łódki". Odkręcając nakrętkę odprężamy gryf zwiększając jego wklęsłość (lewoskrętny ruch, przeciwny do wskazówek zegara). Aby sprawdzić płaszczyznę chwytni dociskamy strunę E1 na pierwszym i ostatnim progu. Dobrze wyregulowany gryf powinien być delikatnie wklęsły, a na VIII progu odległość między szczytem progu a spodem struny powinna wynosić od 0,2 do 0,5 mm.

Regulujemy wysokość strun.

Wysokość strun mierzymy na XII progu. Odległości te (mierzone od szczytu progu do spodu struny) powinny wynosić odpowiednio dla strun:
E1 – ok. 1,6 mm
E6 – ok. 2,0 mm

Ustawiamy menzurę.

Poprawnie wyregulowana menzura (czynna długość struny) ma ogromny wpływ na strojenie instrumentu we wszystkich pozycjach. Ustawiamy ją w następujący sposób zaczynając do struny E1: uderzamy pustą strunę a potem strunę przyciśniętą na XII progu. Dźwięk na XII progu powinien być wyższy dokładnie o oktawę.

Tutaj przyda nam się dobry tuner wskazówkowy.

Jeżeli po uderzeniu struny przyciśniętej na XII progu wskazówka wychyla się w lewo, musimy skrócić menzurę na mostku czyli lekko wykręcić śrubkę regulującą kowadełko (inaczej zwane kostką), na którym opiera się struna. Przesunie to kostkę w kierunku szyjki. Jeśli wskazówka wychyla się w prawo, musimy wydłużyć menzurę wkręcając śrubkę kowadełka i przesuwając je w kierunku korpusu.

Powyższe czynności wykonujemy dla każdej ze strun z osobna.

Dostrajamy ostatecznie instrument i... gotowe.
Dodaj do ulubionych Zgłoś naruszenie regulaminu

Komentarze (0)


Aby dodać komentarz musisz się zalogować.


Brak komentarzy

Instrukcje od

Brak instrukcji