Renowacja mebli - Instrukcja.pl

Renowacja mebli

Renowacja mebli

Podobne instrukcje


Odsłon:  4011  Data dodania:  2011-03-24 23:22:05 
Czy ta instrukcja jest pomocna ?
Tagi:Renowacja, mebli

Opis:

Bardzo często wyrzucamy z domu meble, które noszą na sobie ślady użytkowania. Meble jak wszystko, mają to do siebie, że z czasem się starzeją. Jeżeli dbamy o nie w odpowiedni sposób zapewnimy im długie życie, lecz ono także nie będzie trwało wiecznie. Drewno co prawda jest materiałem niezwykle wytrzymałym, nie mniej jednak powłoka która je zabezpiecza z czasem traci kolor, odbarwia się i ulega uszkodzeniom mechanicznym. Czasami by przywrócić blask starym meblom wystarczy tylko zainwestować w środki do ich pielęgnacji. Nawet jeżeli powstały plamy na lakierze to są środki, które w wielu sytuacjach są w stanie je zatuszować lub zlikwidować. Drobne rysy również są w prosty sposób do wyeliminowania.

Możemy zrobić to przy pomocy specjalnych środków, które wnikają w rysę, a ponieważ posiadają one kolor drewna to skutecznie ją maskują. Na rynku dostępne są także specjalne flamastry korygujące rysy. Nie zawsze jednak jest możliwość dobrania odpowiedniego koloru. Niestety, niektórych uszkodzeń na meblach nie jesteśmy w stanie wyretuszować. Nie oznacza to jednak, że są one skazane na śmietnik czy piwnicę. Myślę, że każdy kto posiada chociaż odrobinę chęci i sprawności manualnej jest w stanie samodzielnie odnowić drewniane meble.

Dużo zależy od warstwy wykończeniowej mebla. Jeżeli jest to lakier to zadanie to będzie stosunkowo łatwe. Będziemy musieli za pomocą papieru ściernego usunąć stara warstwę lakierniczą i po dokładnym oczyszczeniu nałożyć nową. Należy w tym celu używać stosunkowo drobnego papieru, gdyż jeżeli będziemy szlifować zbyt grubym, możemy porysować drewno. Do ściągnięcia starej warstwy lakierniczej możemy użyć również środków chemicznych, które zdecydowanie ułatwią nam tą czynność. Środki do usuwania starych powłok lakierniczych nazywane są dekapantami. Nakładamy je na mebel i po odczekaniu czasu szczegółowo określonego w instrukcji danego środka, zeskrobujemy szpachelką to co pozostało po lakierze. Dekapanty najlepiej stosować na zewnątrz lub w dobrze wietrzonych pomieszczeniach, gdyż mają one ostry i dość nieprzyjemny zapach.

Po usunięciu starej warstwy i oczyszczeniu mebla możemy przystąpić do nakładania nowego lakieru. W zależności od lakieru jakiego będziemy używać, stosujemy dwie lub więcej warstw. Lakier należy nakładać jak najcieniej, albowiem zbyt gruba warstwa może doprowadzić do łuszczenia się powłoki. Kiedy cienko nałożymy pierwszą warstwę lakieru musimy zaczekać aż wyschnie a następnie bardzo drobnym papierem ją zmatowić. Ma to na celu zwiększenie przyczepności warstwy, która będzie nakładana jako druga. Po zmatowieniu powłoki nakładamy w ten sam sposób kolejne warstwy. Ostatniej warstwy nie matowimy.

Dodaj do ulubionych Zgłoś naruszenie regulaminu

Komentarze (0)


Aby dodać komentarz musisz się zalogować.


Brak komentarzy

Instrukcje od krzysiotur

Budowa altany ogrodowej

Od: krzysiotur
Liczba wyświetleń: 95120

Renowacja mebli

Od: krzysiotur
Liczba wyświetleń: 4011