Instrukcja wiązania węzłów wspinaczkowych - Instrukcja.pl

Instrukcja wiązania węzłów wspinaczkowych

Bloker, węzeł francuski, prusik, gałka bosmańska, kluczka, motyl alpejski, ósemka, podwójna ósemka, węzeł flagowy, węzeł skrajny tatrzański, węzeł bachmanna, węzeł podwójny zderzakowy, węzeł podwójny zwykły, wyblinka, półwyblinka, węzeł taśmowy równoległ

Podobne instrukcje


Odsłon:  89160  Data dodania:  2010-05-27 08:32:01 
Czy ta instrukcja jest pomocna ?

Opis:

Bloker


Bloker – bardzo dobry i skuteczny węzeł do autoasekuracji podczas zjazdu, stosowany również do podchodzenia na linie z użyciem pętli osobistych, do czynności ratowniczych i transportowych. Jego niewątpliwą zaletą jest to, iż zawsze łatwo jest go odblokować. Da się go przesuwać nawet pod obciążeniem.

Węzeł francuski


Węzeł francuski - bardzo dobry i skuteczny węzeł do podchodzenia na linie z użyciem pętli osobistych, stosowany również do autoasekuracji podczas zjazdu, do czynności ratowniczych i transportowych. Daje się wygodnie przesuwać do góry podczas podchodzenia po linie.

Prusik

Prusik  - jego nazwa pochodzi od wynalazcy. Węzeł stosowany do podchodzenia na linie z użyciem pętli osobistych, do autoasekuracji podczas zjazdu, do czynności ratowniczych i transportowych. Jego bardzo ważną zaletą jest fakt, że działa on w obie strony. Nie ma też tendencji do rozsuwania się. Wadą jest to, iż zaciśnięty jest bardzo trudny do odblokowania pod obciążeniem.

Gałka bosmańska

Gałka bosmańska - wykorzystywana jako sposób zakładania punktów asekuracyjnych w miękkich skałach np. piaskowcach, gdzie użycie kości lub friendów mogłoby uszkodzić skałę.

Kluczka

Kluczka - łączy liny do zjazdu (o takiej samej lub bardzo zbliżonej średnicy), łączenie pętli osobistych przy prusikowaniu (podchodzeniu z ich pomocą po linie) i autoasekuracji podczas zjazdu oraz podczas czynności ratowniczych i transportowych. W trzech pierwszych wypadkach kluczka zdecydowanie wypiera stosowany dotychczas w takich sytuacjach węzeł podwójny zderzakowy. Dzieje się tak ze względu na zalety, jakie posiada kluczka: daje się zawiązać bardzo szybko i łatwo (nawet jedną ręką), a podczas ściągania liny po zjeździe układa się korzystnie na skale i nie ma tendencji do klinowania się (nierzadko poważny problem przy użyciu podwójnego zderzakowego).

Motyl alpejski

Motyl alpejski – węzeł stosowany  do wpinania się wspinaczy karabinkiem do liny służącej do asekuracji. Relatywnie łatwy do rozwiązania, nie zaciska się pod obciążeniem. Może być obciążany w trzech kierunkach: w dwie strony liny tworzącej oraz pętli. Wymaga pewnej praktyki i doświadczenia  w zawiązywaniu.

Ósemka


Ósemka – węzeł stosowany do zabezpieczania końcówki liny np. przed wysunięciem się przez przyrząd asekuracyjny, bloczek lub kipę.

Podwójna ósemka


Podwójna ośemka – węzeł stosowany do połączenia liny asekuracyjnej i uprzęży wspinaczkowej. Podczas odpadnięcia podwójna ósemka zaciska się, nieznacznie zwiększając amortyzujące działanie liny. Z tego powodu jej późniejsze rozwiązanie może wymagać użycia dużej siły.

Podwójna ósemka jest również stosowana do łączenia ze sobą dwóch lin o tej samej (lub bardzo zbliżonej) średnicy. W porównaniu do innych węzłów używanych w tym samym celu (kluczka, zderzakowy) jest łatwiejsza do rozwiązania po obciążeniu, jednak trudniej niż kluczka przechodzi przez skalne krawędzie przy ściąganiu liny.

Węzeł flagowy

Węzeł flagowy - służy do zablokowania liny w przyrządzie asekuracyjnym lub liny przełożonej przez karabinek i obciążonej na drugim końcu w celu uwolnienia rąk i przeprowadzenia (po przeniesieniu ciężaru partnera na stanowisko) np. czynności ratowniczych. Jest to węzeł stosunkowo prosty w zawiązaniu i przede wszystkim łatwy do odblokowania pod obciążeniem. Należy pamiętać o zabezpieczeniu go. Węzeł flagowy stosuje się również do blokowania liny w przyrządzie asekuracyjnym (np. płytka Stichta lub Reverso) podczas asekuracji osoby prowadzącej (wspinającej się z dolną asekuracją).Wówczas węzeł flagowy wiąże się na długim ramieniu karabinka HMS (NIE wolno węzła zawiązać na ramieniu z zamkiem karabinka!).

Węzeł skrajny tatrzański

Węzeł skrajny tatrzański – dawniej używany do przewiązywania się liną w pasie. Obecnie bywa używany do łączenia liny z uprzężą (częściej jednak używa się do tego celu podwójnej ósemki), oraz do oplatania pętlą z liny dużych bloków skalnych lub drzew, wykorzystywanych jako element stanowiska. W obu przypadkach sam węzeł nie stanowi wystarczającego zabezpieczenia – konieczne jest wykonanie dodatkowego węzła zabezpieczającego wolny koniec liny.

Węzeł Bachmanna

Węzeł Bachmanna –węzeł stosowany podobnie jak prusik – czyli m.in. do autoasekuracji podczas zjazdu na linie. Jest łatwy do przesuwania – nawet pod obciążeniem. Natomiast do zawiązania wymaga karabinka.

Węzeł podwójny zderzakowy

Węzeł podwójny zderzakowy (podwójny rybacki) – dobrze łączy liny o różnej średnicy – nawet mokre lub zalodzone. Trudny do rozwiązania po zaciśnięciu.  Z uwagi na duży rozmiar ma tendencje do klinowania się w szczelinach skalnych.

Węzeł podwójny zwykły

Węzeł podwójny zwykły    węzeł zabezpieczający inny węzeł przed rozwiązaniem. Bezpieczny – praktycznie nie ma możliwości przypadkowego rozwiązania. Zaciska się pod wpływem obciążenia i może być go trudno później rozwiązać.

Wyblinka


Wyblinka  - jest to węzeł stosowany do założenia autoasekuracji na stanowisku, zakładania pętli na blokach skalnych, pniach drzew i trzonkach haków (tzw. "skracanie haków").Jego bardzo ważną zaletą jest możliwość regulacji długości pętli autoasekuracyjnej (długości liny pomiędzy wspinaczem zakładającym stanowisko a stanowiskiem) bez zdejmowania węzła z karabinka czy też bloku skalnego. Jeśli zakładamy wyblinkę na karabinku zakręcanym, to należy koniecznie pamiętać o zakręceniu karabinka

Półwyblinka


Półwyblinka -  zwana też węzłem Baumgartnera. Węzeł ten używany jest przede wszystkim do asekuracji zarówno prowadzącego, jak i drugiego na linie (przy zastosowaniu liny pojedynczej i podwójnej - wtedy wpinamy dwa HMSy). Można go użyć też do zjazdu w połączeniu z zakręcanym karabinkiem HMS, jeśli straciliśmy przyrząd zjazdowy. Należy wówczas uważać na prawidłowe wpięcie liny w karabinek, bowiem przesuwająca się lina może odkręcić blokadę zamka! Poniżej przedstawiamy sposób zakładania półwyblinki na karabinek HMS. Należy pamiętać o zakręceniu karabinka

Węzeł taśmowy równoległy


Węzeł taśmowy równoległy - węzeł używany we wspinaczce do wiązania taśm, w szczególności, do zawiązania odcinka taśmy w pętlę. Osłabia wytrzymałość taśmy na rozerwanie o około 40%. Poddawany cyklicznym zmianom obciążenia może przemieszczać się nieznacznie wzdłuż taśmy, w związku z czym musi być wiązany z odpowiednio dużym zapasem wolnych końców taśmy, a ponadto, jego stan powinien być każdorazowo sprawdzany przed wykorzystaniem zawiązanej taśmy. W zależności od materiału, z którego wykonana jest taśma, może zarówno zaciskać się mocno pod obciążeniem, jak i nie zaciskać się wcale.

Węzeł zwykły


Węzeł zwykły (inaczej supeł lub półsztyk) – najprostszy rodzaj węzła.Jest stosowany jako węzeł zabezpieczający inny węzeł przed rozwiązaniem. Czasem stosowany jako zabezpieczenie liny przed wysunięciem się z bloczka lub kipy, jednak w tym celu lepiej stosować ósemkę. Zawiązany na linie złożonej podwójnie tworzy pętlę nieruchomą zwaną kluczką.




Informacje pobrane z;

www.wspinanie.pl

www.wikipedia.pl

Dodaj do ulubionych Zgłoś naruszenie regulaminu

Komentarze (1)


Aby dodać komentarz musisz się zalogować.


Instrukcje od mandrza

Lego Police - Police Station 3/3

Od: mandrza
Liczba wyświetleń: 11656

Lego Police - Police Station 2/3

Od: mandrza
Liczba wyświetleń: 10710

Lego Police - Police Station 1/3

Od: mandrza
Liczba wyświetleń: 9653

Lego Technic - POLICE CAR

Od: mandrza
Liczba wyświetleń: 9411